Nastavenia súborov cookie Kŕmte svoje mačiatko správne - Royal Canin
Home Mačiatko a mačka Mačiatko Rast, kľúčová fáza Kŕmte svoje mačiatko správne

Rast, kľúčová fáza

Tlačiť
Kŕmte svoje mačiatko správne

Vhodná strava

Keďže rast mačiatka je veľmi rýchly, musí byť kŕmené špecifickou výživou, ktorá spĺňa všetky jeho základné požiadavky za účelom posilnenia jeho imunitného systému, podporenia jeho správneho nervovo-zmyslového vývinu a umožnenia rastu jeho kostí.

 
 
Download
 
 

Mačiatko mladšie ako 4 mesiace

Od narodenia, kedy novonarodené mačiatko dostáva od svojej matky kolostrum, až asi do 5. týždňa jeho veku je mačiatko kŕmené mliečnou výživou. Počas odstavenia v 7. týždni postupne prechádza na pevnú potravu, ktorá je vhodná pre všetky jeho potreby. Navyše toto je začiatok obdobia, kedy sa vyvíja jeho imunitný obranný systém.

Krmivo, ktorým je kŕmené, musí mať vysoko energetické zloženie, byť kompletné a vyvážené čo sa týka živín – bielkoviny, lipidy, uhľohydráty, minerály a stopové prvky – ale tiež musí byť pre neho vhodné. Hoci je mačka striktný mäsožravec, jej výživa môže obsahovať vysoko kvalitné obilniny, ktoré sú dobre stráviteľné a nespôsobujú hnačku. Schopnosť mačiatka tráviť obilný škrob sa postupne vyvíja. Obilniny obsahujú aminokyseliny nevyhnutné pre rast a k nim sa pridáva taurín, ktorý je živočíšneho pôvodu a pre mačací druh je potrebný.

Krmivo musí tiež obsahovať všetky minerály a vitamíny potrebné pre vývin kostry. Jeho obsah môže byť obohatený o mnohé živiny schopné podporiť prirodzenú obranyschopnosť a tiež EPA a DHA pre správny vývin centrálnej nervovej sústavy. Keď nechcete, aby mačiatko žralo jeden druh krmiva, môžete spojiť penu a granule. Dôležité je vybrať Zdravé Výživné krmivo, ktoré bude vhodné pre výživové požiadavky mačiatka, a správne dodržať prechod z tekutej potravy na pevnú.

Mačiatko staršie ako 4 mesiace

Počas 2. stupňa musí výživa mačiatka pokračovať v podpore jeho prirodzenej obranyschopnosti, pretože je naďalej krehké. Štruktúra jeho kostí sa postupne posilňuje a vyvíja sa jeho svalová hmota. Jeho energetické požiadavky sa zvyšujú a zostávajú dôležité až do 4. alebo 5. mesiaca jeho veku, kedy dosiahnu vrchol, po ktorom sa postupne znižujú. Preto musí byť jeho potrava vždy pre takéto požiadavky vhodná.

Mačiatko môže jesť tú istú Zdravú výživu 2. stupňa od 4 mesiacov až do ukončenia jeho rastu, keď má približne jeden rok. Treba jednoducho nechať niekoľko dní na prechod medzi krmivom 1. stupňa a krmivom 2. stupňa.

Aby ste zabránili nadváhe, po šiestom mesiaci je dobré kontrolovať celkové množstvo krmiva, ktoré má mačiatko k dispozícii, pretože môže byť chamtivé. Váženie denného príjmu sa ukázalo byť najpresnejším riešením: množstvo krmiva, ktoré mu treba dať, je uvedené na obale.

Treba mu vždy nechať k dispozícii čistú vodu v sklenenej miske, ktorá sa musí vymeniť dvakrát za deň.

  • facebook
  • youtube
  • instagram