Nastavenia súborov cookie Od narodenia po odstav - Royal Canin

Rast, kľúčová fáza

Tlačiť
Od narodenia po odstav

Obdobie, ktoré treba sledovať

Počas tohto krátkeho obdobia dlhého iba niekoľko týždňov, ktoré trvá od narodenia po odstav, krehké mačiatko vážiace asi sto gramov, úplne závislé na svojej matke, získa väčšinu svojich schopností, ktoré bude používať ako dospelá mačka, a určí svoje stravovacie preferencie.

Pôrod

Celkovo trvá gravidita mačky v priemere 63 až 66 dní. Niekoľko dní pred pôrodom je mačka znepokojená a hľadá tiché miesto, zakryté pred svetlom, kde si bude môcť urobiť svoje hniezdo. Napríklad škatuľa z umelej hmoty, ktorej dno je pokryté čistými kusmi látky, umiestnená na spodku skrine, bude miesto, ktoré si pravdepodobne vyberie, ak tam bude môcť pohodlne ležať so svojimi malými mačiatkami. V tom čase je dôležitá pokojná a upokojujúca prítomnosť jej majiteľa.

Prudké kontrakcie maternice vedú k narodeniu každého mačiatka, v intervaloch asi 30 až 60 minút. Mačka roztrhne plodový obal a ťahá von hlavu novonarodeného mačiatka, zahrieva ho a podnecuje jeho dýchanie intenzívnym oblizovaním. Môže porodiť 1 až 10 mačiatok (extrémy sú výnimkou), každé z nich vážiace v priemere 70 až 150 gramov v závislosti od plemena.

Jeho prvé štyri týždne

Hneď ako je prerezaná pupočná šnúra, matka mačiatko vyčistí a ono potom prilezie k jednej z jej prsných bradaviek, pričom ho vedie teplo a pach materského brucha. Vo svojich prvých kŕmeniach ešte nedostáva mlieko, ale kolostrum. Táto tekutina, ktorej vzhľad a zloženie sa odlišujú od mlieka, obsahuje množstvo protilátok, ktoré sú dôležité, aby zabezpečili jeho prvú imunitnú ochranu.

 Satie a spanie v kontakte so svojou matkou a súrodencami sú jedinými činnosťami mačiatka počas týchto úplne prvých dní. Je úplne závislé na svojej matke a jeho životný boj sa už začal, keď sa snaží privlastniť si najlepšiu možnú prsnú bradavku. Je slepé a hluché, pričom jeho najvyvinutejšími zmyslami sú čuch a zmysel pre dotyk. Jeho sluch funguje už keď má 5 dní. Medzi 7. a 15. dňom otvára svoje oči. Pomocou sluchu sa môže orientovať od 14. dňa svojho veku. Keď je staré 1 mesiac, je schopné orientovať sa prostredníctvom zvukov, svetiel a pachov.

Od času pred odstavom po odstav

Potom, ako mačiatko počas prvých hodín života dostalo kolostrum, saje materské mlieko. V prípade väčšieho vrhu, nedostatočnej laktácie mačky alebo odlúčenia mačiatka od matky by ste mali ako náhradu použiť vhodné náhradné mlieko. Schopnosť mačiatka tráviť mliečny cukor, laktózu, sa potom znižuje v prospech iných tráviacich schopností. Ako sa laktácia matky zmenšuje a objavuje sa prvý mliečny zub, medzi 3. a 4. týždňom veku mačiatka začína prechod na inú potravu. Následkom toho je prerušenie jeho rastovej krivky. Ponúknutá potrava, ktorá postupne nahradí mliečnu výživu, musí preto spĺňať všetky výživové požiadavky mačiatka, aby mu nespôsobila nedostatok energie a nezhoršila krehkosť jeho imunity. Zdravá výživa pre skorý vek mačiatka, vhodná pre jeho mliečne zuby, mu zabezpečí špeciálne posilnené trávenie vďaka výberu vysoko stráviteľnej bielkoviny. Tiež prispieva k podpore jeho prirodzenej obranyschopnosti. Podľa jej konzistencie mu toto krmivo môžete dať zmiešané s náhradným mliekom, potom s vodou a nakoniec v jeho pevnej forme. Keď má 7 alebo 8 týždňov, mačiatko je odstavené. Po 4 mesiacoch svojho veku môže mačiatko prejsť na 2. stupeň Zdravej Výživy naformulovanej pre jeho rast od 4 do 12 mesiacov.

  • facebook
  • youtube
  • instagram