Nastavenia súborov cookie Kŕmenie - Royal Canin

Život s vaším mačiatkom

Tlačiť
Kŕmenie

Kŕmte svoje mačiatko dobre

Mačiatko má iné výživové potreby ako dospelá mačka. Adekvátna Zdravá výživná potrava, zavedená postupne v čase po odstavení, podporí jeho rast a dobré správanie v súvislosti kŕmením.

 
 
Download
 
 

Výživa mačiatka musí spĺňať všetky požiadavky, ktoré sú dôležité pre jeho správny rast. Hneď po narodení saje novonarodené mačiatko kolostrum (mlieko prvých hodín života) od svojej matky, ktoré je potrebné pre dobrú imunitu. Až po dosiahnutí asi 5 týždňov, je jeho tráviaci trakt prispôsobený na trávenie materského mlieka. Postupne trávi laktózu (mliečny cukor) stále menej a menej dobre. Odstavenie, ktoré je postupným prechodom od tekutej stravy k pevnej strave, ho postupne vedie k 1. stupňu Zdravej Výživnej potravy pre mačiatka. Je to kompletné a vyvážené krmivo naformulované pre prvú fázu intenzívneho rastu, ktorý pokračuje od odstavenia až do dosiahnutia 4 mesiacov. Okolo 7. týždňa veku mačiatka je odstavenie ukončené. Správnym návykom sa preto musí naučiť skoro!

Do 4 mesiacov veku

 Po odstavení zostáva tráviaci systém mačiatka nevyspelý a krehký. Preto je rozumné nezavádzať po jeho príchode do nového domova žiadne náhle zmeny v jeho výžive. Jeho výživa však musí spĺňať jeho špecifické výživové požiadavky a obsahovať vysokú koncentráciu energie, pričom musí byť vysoko stráviteľná. Faktom je, že 10 týždňov staré mačiatko zje 3,5-krát viac energie na kg než dospelá mačka!

Od 4 mesiacov veku

Od 4 mesiacov veku začína u mačiatka obdobie pomalšieho rastu: 2. stupeň Zdravej Výživnej potravy, ktorý poskytuje výrazne posilnenú tráviacu bezpečnosť, prispieva k správnemu vývinu svalov a kostí, pričom má znížený obsah tuku. Keď má asi jeden rok, jeho tráviace schopnosti dosahujú zrelosť a mačka je schopná žrať Zdravé Výživné krmivo pre dospelé mačky, vhodné pre konkrétny životný štýl alebo plemeno. Po sterilizácii energetické potreby mačky náhle poklesnú, zatiaľ čo jej chuť do jedla sa zvýši. Je užitočné požiadať veterinára o radu týkajúcu sa príjmu potravy zvieraťa.

Prirodzené stravovacie správanie mačky

V prírode sa dospelá mačka živí malými korisťami, ktoré loví pomocou inštinktu. Jej príjem potravy je preto rozdelený na veľa malých porcií, od 10 do 20 za obdobie 24 hodín. Keďže kŕmenie trvá iba jednu alebo dve minúty, zakaždým zje 5 až 6 gramov potravy. Toto správanie je vlastné všetkým mačkám, dokonca tým, ktoré žijú v bytoch. Preto je dôležité pre jej rovnováhu poskytnúť jej krmivo, aby ho mala vždy k dispozícii, pričom treba zabezpečiť, aby bolo čerstvé a mala k nemu naliatu vodu.

Podporenie zdravého stravovacieho správania

Mačiatko musí žrať v tichom prostredí. Miesto na kŕmenie, priestor kde sú položené misky obsahujúce vodu a krmivo, musí byť tak ďaleko ako je to len možné od priestoru na vyprázdňovanie, t.j. toalety. Keď je v dome pes, je lepšie položiť misky pre mačiatko mimo dosahu psa, napríklad v určitej výške.

Je lepšie nepoužívať dvojité misky „voda + krmivo“. Voda sa môže zašpiniť a mačiatko odmietne piť. Naopak, musia byť od seba dostatočne ďaleko.

Výhodou sklených alebo kameninových misiek je, že nezadržiavajú pachy a sú celkom stabilné.

Krmivo sa mu musí nechávať postupne, aby si z neho mačiatko mohlo samé brať. Mali by ste však sledovať celkové množstvo, ktoré zje každých 24 hodín odvážením odporučeného príjmu, ktorý je uvedený na obale. Voda musí byť vždy čistá a treba ju meniť dvakrát za deň.

  • facebook
  • youtube
  • instagram