Nastavenia súborov cookie Starostlivosť o jeho zdravie - Royal Canin

Život s vaším mačiatkom

Tlačiť
Starostlivosť o jeho zdravie

Jednoduché úkony, robené pravidelne, pre jeho pohodlie a zdravie

Mačiatko musí dostávať pravidelnú hygienickú starostlivosť, ktorá udržiava jeho zdravie. Tieto jednoduché úkony zabezpečia jeho pohodlie a vytvoria chvíle blízkosti, keď už opadol počiatočný strach.

Ak je dobre socializované, osvojené mačiatko staršie ako osem týždňov je už zvyknuté na to, že ho ľudia berú do rúk. Napriek tomu sa možno obávate svojej vlastnej neohrabanosti, keď mu máte otvoriť papuľku alebo ostrihať pazúriky. Zo začiatku môže byť zvieratko nepokojné. Krátke úkony, nežné a opakované, však veľmi rýchlo uľahčia chvíľu tohto rituálu. Skutočne, hoci je mačka veľmi čistotným zvieraťom, musí pravidelne dostávať určitú hygienickú starostlivosť počas svojho života, aby sa zachovalo jej zdravie.

Lesklá srsť

Udržiavaná srsť znamená, že chlpy sú očesané a zbavené všetkých mŕtvych chlpov. Mačiatko tak bude ešte oveľa krajšie. Pri srsti s dlhými chlpmi, ako má perzská mačka, je starostlivosť povinná a treba ju robiť denne. Chlpy sa musia rozmotať hrebeňom a potom vykefovať a prevzdušniť. Pri krátkej a plochej srsti, ako má siamská alebo abesínska mačka, pohladenia rukou sú všetko, čo je potrebné. Použitie jemnej kefy každý týždeň je potrebné pri stredne dlhej srsti, ako má mainská mývalia alebo barmská posvätná mačka. To isté platí pre srsť s krátkymi chlpmi so spodnými chlpmi, ako má exotická krátkosrstá mačka.

Veci, ktoré treba sledovať

Vo vnútornom kútiku oka sa môžu usadzovať nečistoty, hlavne u perzskej mačky. Treba ich jemne utrieť obväzom, ktorý je navlhčený prípravkom na to určeným. Z očí ani z nosa mačiatka by nemalo nič vytekať.

Radšej ho vo veľmi mladom veku navyknite na úkon dentálnej hygieny lícnej strany zubov: umývanie zubov, ktoré obmedzuje tvorbu zubného povlaku. Môžete to urobiť tak, že prejdete zloženým obväzom po jeho zuboch.

V oblasti uší by nemali byť žiadne nečistoty. Ak je to potrebné, odstráňte ich obväzom alebo vatou navlhčenou špeciálnym prípravkom. Vatové tyčinky radšej nepoužívajte.

Pazúriky

Strihanie pazúrikov mačiatka v žiadnom prípade nie je zohavením. Naopak, jeho výhodou je zníženie množstva možných škrabancov mačkou žijúcou vo vnútri. Aby ste to ľahko urobili, mačiatko treba zabaliť do uteráku, z ktorého necháte vytŕčať jeho hlavu a príslušnú labku. Použite klieštiky alebo nožničky na to určené a musíte jemne tlačiť na posledný článok jeho prsta, aby ste sa postupne dostali ku každému pazúriku. Buďte opatrní, aby ste odstrihli iba priesvitnú časť nechta, bez toho, že by ste sa dostali k ružovej časti, ktorá by začala krvácať, a nezabudnite na zadný pazúrik predných nôh!

Kúpať ho?

Mačiatko, ktoré zamýšľate prezentovať na mačacích výstavách, treba kúpať! Skutočne, jeho srsť musí byť bezchybná, aby sa mohlo ukázať porote. Musíte použiť špeciálny šampón, dobre vyhriať miestnosť, dať protišmykovú kúpeľovú podložku do niekoľko centimetrov vody a mačiatko postupne navlhčiť predtým, ako nanesiete šampón. Po celkovom opláchnutí nasleduje jemné vyšúchanie uterákom, pričom mačiatko treba vždy udržiavať v teple, pokým jeho srsť nie je suchá.

Akákoľvek zmena vo vzhľade alebo správaní mačiatka si vyžaduje, aby ste zareagovali hneď, ako to bude možné, a zobrali ho k veterinárovi.

Vakcíny, lieky na odčervovanie a antiparazitiká

Očkovanie mačiatka veterinárom začína už keď má 8 alebo 9 týždňov a jeho účelom je posilnenie imunitného obranného systému mačiatka. Je nevyhnutné, aby ste dodržali rozvrh imunizácie vytvorený veterinárom.

Proti nákaze vnútornými parazitmi sa bojuje tým, že gravidná mačka sa odčerví v momente pôrodu. Mačiatko potom musí byť odčervované veľmi pravidelne podľa rady veterinára.

Vonkajšie parazity, ako sú blchy a vši, sú tiež veľmi škodlivé pre zdravie mladej mačky. Antiparazitikum poskytnuté veterinárom umožní liečbu mačiatka, keď dosiahlo 2 mesiace veku.

  • facebook
  • youtube
  • instagram