Mačka

Tlačiť

Aké plemeno si vybrať?

Vzhľad tejto malej domácej mačky, v ktorom vždy dominovala harmónia a vyváženosť tvarov, s dojmom pružnosti vyžarujúcim z jej tela, poskytuje širokú panorámu posilnenú genetickou odlišnosťou druhov. Plemená a farby sú skombinované pre čo najväčšie potešenie milovníkov mačiek.

Asi šesťdesiat mačacích plemien je uznaných rôznymi federáciami. Štandardy týchto plemien popisujú ich históriu, fyzický vzhľad a charakter každého z nich. Malá alebo veľká, štíhla alebo mohutná, morfológia mačky spadá do troch základných typov, z ktorých sú možné všetky prostredné stupne.

Plemená: záležitosť vzhľadu a dispozície

Vyskytuje sa dosť všeobecný, ale často sledovaný trend: čím viac je mačka longilineálna, tým je aktívnejšia. Čím je väčšia a mohutnejšia, tým je pokojnejšia a vyrovnanejšia. Prirodzene, je to iba trend, ktorý je zmiernený všetkými individuálnymi variáciami.

Aktívne mačky: majú predĺžené telo, dlhú hlavu a veľké uši nastražené smerom ku všetkému, čo sa hýbe. Pod ich takzvanou „orientálnou“ morfológiou a štíhlymi svalmi, ako má chrt, sa skrýva ohnivá povaha. Siamská, balijská, orientálna, mandarín, Cornish rex sú mačky, ktoré sú veľmi prítulné, veľmi zhovorčivé a veľmi pripútané k svojmu majiteľovi. K týmto aktívnym mačkám, ktoré neznášajú pocit osamelosti, môžeme tiež zaradiť sfinx, bengálsku a abesínsku mačku.

Stredné mačky s pevnou dispozíciou: majú atletické telo a pevné svaly. Rovnováha a umiernenosť je ich silnou stránkou. Sú obdarené stabilnou a príjemnou povahou, sú vždy prítomné bez toho, aby vyrušovali. Takými sú kartúzska, európska, barmská mačka, egyptská mau a mačka Devon rex s vlnitou srsťou.

Silné a nežné mačky: sú silné a sú veľké. Ako keby si boli vedomé svojej dôležitosti, ich sila sa však rovná iba ich nežnosti. Môžu byť zaguľatené, ako britská alebo exotická krátkosrstá mačka, obrie ako mainská mývalia, nórska, sibírska mačka a ragdoll. Niektoré môžu byť obdarené dlhou srsťou, ktorá si vyžaduje dennú starostlivosť, ako perzská mačka, alebo údržbu každý druhý týždeň, ako barmská posvätná mačka. Tieto silné a tiché mačky milujú spoločnosť človeka, pretože sú prítulnými hračkami.

Krátkosrstá alebo dlhosrstá?

Hoci pre tento jav nie je žiadne vedecké vysvetlenie, často bolo spozorované, že pri plemenách, u ktorých je krátkosrstý a dlhosrstý variant, dlhosrstí jedinci sú pokojnejší ako krátkosrstí. Najlepšiu ilustráciu toho poskytuje perzská mačka a exotická krátkosrstá mačka, ktorá je jednoducho krátkosrstou perzskou mačkou.

  • facebook
  • youtube
  • instagram