Nastavenia súborov cookie Kŕmenie - Royal Canin

Spolunažívanie s vašou mačkou

Tlačiť
Kŕmenie

Mačka je mäsožravec

Na rozdiel od človeka, ktorý je všežravec, mačka je striktný mäsožravec s telom perfektne prispôsobeným na takúto potravu. Kŕmenie Zdravou výživou, ktorá je vhodná pre jej vek, veľkosť, životný štýl, špecifickú citlivosť a dokonca plemeno, prispieva k zachovaniu jej zdravia.

 
 
Download
 
 

Mačka sa svojimi čeľusťami určenými na to, aby sekali, nie žuvali, 30 ostrými zubami na sekanie, slinami, ktoré neobsahujú žiadne tráviace enzýmy, žalúdkom určeným na trávenie rýchlo prehltnutých „obetí“ odlišuje veľmi špecifickým správaním týkajúcim sa potravy. Skutočne, toto hryzavé zviera môže mať 12 až 18 porcií za deň, s celkovým trvaním menej než 30 minút, čo je rozložené na obdobie 24 hodín, pričom zakaždým prehltne iba niekoľko gramov. potrava sa dostane do jej žalúdka vo veľkých kusoch.

Preto pre splnenie výživových požiadaviek mačky je potrebná potrava, ktorá berie do úvahy kritériá súvisiace s jej životným štýlom alebo vekom, ale tiež s jej zdravím, pohlavným stavom, špecifickými vlastnosťami jej plemena, osobitnou citlivosťou, napríklad tráviacou alebo kožnou, aby ju jej strava dobre sprevádzala životom.

Vonkajšia mačka alebo domáca mačka?

Mačka, ktorá nechodí von, spotrebuje málo energie. Normálny príjem 3,5 kilogramovej neaktívnej mačky, ktorá nemá nadváhu, je asi 50 g granúl za deň, pričom suché krmivo obsahuje okolo 350 kcal/100 g.

Pre niektoré mačky, ktoré majú sklon žrať, len aby niečo robili, je potrebné stanoviť množstvo, ktoré im dávate každý deň. Zároveň je dôležité vybrať pre ňu Zdravé Výživné krmivo s miernou intenzitou energie, aby ste zabránili nadváhe, hlavne keď život mačky, ktorá žije vo vnútri, je často spojený so sterilizáciou. Zníženie vylučovania pohlavných hormónov u mačky má za následok zvýšenie jej chuti do jedla. Jej hmotnosť sa môže zvýšiť až o 30% v priebehu mesiacov nasledujúcich po sterilizácii.

Mačka, ktorá chodí pravidelne von, má väčšie požiadavky na príjem energie, približne 70 kcal/kg/deň. Táto potreba sa zvyšuje v závislosti od času stráveného vonku, od veľkosti teritória, ktoré má k dispozícii a od rozsahu klimatických zmien v priebehu roka. Stravovanie mačky však nie je stanovené natrvalo: veľa takzvaných „vonkajších“ mačiek sa s príchodom zimy stáva skutočnými „domácimi“ mačkami!

Dospelá domáca mačka strávi asi 30% času, kedy je hore, oblizovaním svojej srsti. Chlpy, ktoré prehltne, sa potom vylúčia prostredníctvom tráviacej trubice, táto očistná aktivita však predstavuje veľké riziko vytvorenia chumáča chlpov v tráviacom trakte. Prirodzenému vylúčeniu týchto chlpov môže pomôcť podporenie prechodu cez tráviacu trubicu prostredníctvom Zdravého výživného krmiva, ktoré je obohatené o nefermentujúcu vlákninu.

Podľa plemena

Hoci sa čistokrvné mačky väčšinou chovajú vo vnútri, ich potreby sú také odlišné, ako je odlišná ich stavba tela a vzhľad. Na potreby výživy 10 kilogramovej mainskej mývalej mačky so stredne dlhou srsťou a silnými čeľusťami, aktívnej svalnatej krátkosrstej siamskej mačky, dlhosrstej perzskej mačky, ktorá má dýchacie problémy a bezsrstej sfinx nie je tá istá odpoveď týkajúca sa Zdravej výživnej potravy.

Napríklad sfinx potrebuje vysoko energetickú stravu, aby sa zachovala hmotnosť pri jej tvare, zatiaľ čo perzskej mačke sa musí dávať krmivo, ktorého tvar je vhodný pre jej čeľuste a živiny, ktoré prispievajú k dobrému stavu jej srsti.

Podľa veku

Mačka sa v priemere dožije 14 rokov, ale mačky staršie ako 20 rokov nie sú raritou. Lepšia starostlivosť a primeraná Zdravá Výživná potrava môžu prispieť ku kvalite a predĺženiu života mačky.

Starnutím sa u mačky znižuje imunitný obranný systém, schopnosť prispôsobenia sa a strata chuti do jedla. Žuvanie sa stáva ťažším. Je možné podporiť jej telo Zdravou Výživnou potravou vhodnou pre starú mačku. Popri iných vlastnostiach, táto výživa má jemnejšiu štruktúru, je obohatená o vitamíny a má zvýraznenú chuť.

Špecifická citlivosť

70% mačiek starších ako 3 roky trpí dentálnymi ochoreniami. Tieto ochorenia často zostanú nepovšimnuté, ale bolesti, ktoré spôsobujú, môžu mať vážny vplyv na správanie mačky a jej celkové zdravie. potrava môže prispieť k udržaniu dobrého dentálneho zdravia.

Skutočne, použitie granúl, ktoré svojou veľkosťou a štruktúrou podporujú mačku v tom, aby žuvala, umožňuje vykonávať mechanické oškriabanie povrchu zubov a tak znížiť tvorbu zubného povlaku.

  • facebook
  • youtube
  • instagram