Nastavenia súborov cookie Predchádzanie nadváhe - Royal Canin

Spolunažívanie s vašou mačkou

Tlačiť
Predchádzanie nadváhe

Dávajte pozor!

Mačka má regulovať príjem potravy podľa svojich potrieb. 25 až 40% mačiek sledovaných veterinármi, v závislosti od danej krajiny, však preukazuje znaky nadváhy. Preto sa odporúča dávať pozor a ponúknuť mačke Zdravú Výživnú potravu, ktorá jej poskytuje primeraný príjem energie.

U domácich mačiek je nadváha narastajúcim problémom.

Jej vysvetlenie spočíva v mnohých faktoroch: mačka sa stala mestským zvieraťom, je sterilizovaná, s obmedzenou alebo žiadnou možnosťou ísť von, čo má za následok zmenu v jej potrebe energie. Zatiaľ čo vonku potrebuje 4 kilogramová mačka asi 300 kcal/deň, vo vnútri potrebuje skonzumovať iba 200 kcal/deň, t.j. o jednu tretinu menej.

Navyše, sedavá mačka, ktorej ponúknete vysoko energetické krmivá s vysokým obsahom tuku len tak pre radosť, je menej schopná regulovať svoju konzumáciu.

Okrem krásy jej tela, je to hlavne zdravie mačky, ktoré je vystavené riziku, že ho to ovplyvní. Nadváha je skutočne skorým znakom obezity a obezita je spojená s mnohými patologickými rizikami: cukrovka, močové kamene, bolesť kĺbov, kožné problémy...

Ako zhodnotiť, či má mačka nadváhu?

Dokonca bez toho, že by ste mačku odvážili, znaky nadváhy je možné zistiť iba pohladením a starostlivým sledovaním.

Jej rebrá a chrbtica by nemali byť viditeľné, ale mali by sa dať ľahko nahmatať. Keď sa pozeráte na mačku zboku alebo zvrchu, mala by mať jasne vyznačený pás a jej brucho by nemalo byť previsnuté. Ak brucho vyzerá natiahnuté smerom von a vy musíte do neho vtlačiť prsty, aby ste sa dotkli rebier, je nutné na to reagovať!

Všeobecne väčšina mačiek dosahuje ideálnu hmotnosť medzi 8 a 12 mesiacom svojho veku. Táto hmotnosť môže byť celkom užitočná ako referenčný bod po zvyšok života mačky, pretože mali by ste sa snažiť udržiavať túto jej hmotnosť, pri ktorej je v dobrej kondícii, nech už mačka žije akýmkoľvek životným štýlom.

Predispozičné faktory

Výskyt nadváhy je oveľa vyšší u neaktívnych mačiek v porovnaní s mačkami, ktoré môžu chodiť von. Dobre živená mačka, ktorá má prístup von, môže loviť najmenej štyri hodiny za deň. Potom je možné pochopiť, aké dôležité je pre mačku, ktorá nechodí von, aby mohla prejaviť toto prirodzené správanie spojené s jej loveckým inštinktom: hranie sa, lezenie, skákanie...

Nuda je jedným z najlepších priateľov nadváhy! Mačací strom, hračky a každodenná pozornosť kombinovaná so Zdravou Výživnou stravou vhodnou pre jej domáci život poskytuje dobrú odpoveď na riziko nadmerného priberania. Čo sa týka „maškŕt“, celkom jednoducho by mali byť zakázané, jedine pokiaľ sú v súlade so stravovacími potrebami mačky a sú zarátané do výpočtu jej denného príjmu.

Život vo vnútri často ide ruka v ruke so sterilizáciou. Mačka môže veľmi rýchlo zvýšiť svoj denný príjem potravy o 20%, hoci znižuje svoju spotrebu energie o asi 30%, a tak sa u nej zvyšuje riziko nadváhy. Sledovanie jej hmotnosti v kombinácii so Zdravou Výživnou poravou vhodnou pre jej nové potreby ako sterilizovanej mačky, pomôže udržiavať jej hmotnosť, pri ktorej je v dobrej kondícii.

  • facebook
  • youtube
  • instagram