Nastavenia súborov cookie Starostlivosť o mačku - Royal Canin

Spolunažívanie s vašou mačkou

Tlačiť
Ošetrovanie a starostlivosť o mačku

Prispievanie k pohodliu a zdraviu Vašej mačky

Česanie, starostlivosť o pazúriky, oči a zuby sú jednoduché úkony, ktoré prispievajú k pohodliu a zdraviu mačky, keď sa robia pravidelne.

Ak bola ako mačiatko dobre socializovaná, dospelá mačka by mala byť zvyknutá na týchto niekoľko úkonov predstavujúcich základnú starostlivosť, ktorú by mala dostávať počas celého života. Ak prejavuje odpor, musíte preukázať veľa trpezlivosti a nežnosti a neváhajte požiadať o radu Vášho veterinára alebo odborníkov akými sú chovateľ, od ktorého mačku máte alebo špecialista na starostlivosť o mačky.

Odstránenie mŕtvych chlpov z jej srsti

Okrem estetickej funkcie – učesaná srsť naozaj vyzerá krajšie – česanie zabraňuje tomu, aby mačka prehltla príliš veľké množstvo mŕtvych chlpov, keď si oblizuje srsť. Mali by sme mať na pamäti, že táto činnosť zaberá 30% jej času, a že mačka žijúca vo vnútri pĺzne počas celého roka. Fekálne vylučovanie prehltnutých chlpov môže u štvorkilogramovej mačky predstavovať denný objem 10 cm3 !

Dlhé chlpy perzskej mačky si každý deň vyžadujú starostlivé rozmotanie hrebeňom. Srsť sa potom vykefuje a prevzdušní. Pri krátkej a plochej srsti, ako u siamskej alebo abesínskej mačky, niekoľko pevných pohladení rukou je všetko, čo je potrebné. Použitie jemnej kefy každý týždeň je potrebné pri stredne dlhej srsti, ako u mainskej mývalej mačky. To isté platí pri srsti s krátkymi chlpmi so spodnými chlpmi, ako u exotickej krátkosrstej mačky.

Srsť je zrkadlom vyváženej potravy. Nedostatok bielkovín alebo nedostatok určitých aminokyselín môže zvýšiť vypadávanie chlpov, znížiť rast chlpov a byť príčinou slabej, lámavej srsti. Prirodzenú krásu srsti môže posilniť Zdravá výživná potrava, ktorá obsahuje výživové zložky nevyhnutné pre rast, lesk a obnovovanie srsti.

Veci, ktoré treba sledovať

Vo vnútornom kútiku oka sa môžu usadzovať nečistoty. Treba ich jemne odstrániť obväzom, ktorý je navlhčený prípravkom na to určeným. Z očí ani z nosa mačky by nemalo nič vytekať.

Pre správnu dentálnu hygienu lícnej strany zubov je dôležité denné čistenie zubnou kefkou, ktoré zabraňuje tvorbe zubného kameňa. Existujú zubné pasty pre mačky, ktoré sú pre ne veľmi chutné a je možné ich naniesť na zuby pomocou špeciálnej kefky alebo zloženého obväzu. V každom prípade je potrebné chrup mačky pravidelne starostlivo sledovať. Skutočne, 2 mačky z 3 trpia problémami týkajúcimi sa lícnej strany ich zubov. Môžeme odporučiť suché Zdravé výživné krmivo, ktoré je navrhnuté tak, aby udržiavalo dobrú hygienu lícnej strany zubov mačky. Účinne prispeje k obmedzeniu tvorby zubného kameňa efektom mechanického oškrabovania pôsobením granule na zub a špecifickými aktívnymi zložkami, ktoré zachytia vápnik v slinách a bránia jeho ukladaniu vo forme zubného kameňa.

V oblasti uší by nemal byť žiadny cudzí predmet. Ak je to potrebné, vyberte ho obväzom alebo kúskom vaty navlhčeným špeciálnym prípravkom. Vatové tyčinky by sa nemali používať.

Pazúriky

Strihanie mačkiných pazúrikov v žiadnom prípade nie je zohavením. Naopak, jeho výhodou je zníženie množstva možných škrabancov alebo poškodenia nábytku mačkou, ktorá žije vo vnútri. Aby ste to ľahko urobili a tiež keď mačka prejavuje odpor, môžete ju zabaliť do uteráku, z ktorého necháte vytŕčať jej hlavu a príslušnú labku. Použite klieštiky alebo nožničky na to určené a musíte jemne tlačiť na posledný článok jej prsta, aby ste sa postupne dostali ku každému pazúriku. Buďte opatrní, aby ste odstrihli iba priesvitnú časť nechta, bez toho, že by ste sa dostali k ružovej časti, ktorá by začala krvácať, a nezabudnite na zadný pazúrik predných nôh!

Kúpať ju?

Mladá mačka, ktorá bola prezentovaná na mačacích výstavách, je zvyknutá na starostlivosť, pretože jej srsť musí byť bezchybná, aby sa mohla ukázať porote. Keď je dospelá, aj keď sa už nezúčastňuje súťaží krásy, môžete udržiavať kúpeľový rituál, ak použijete špeciálny šampón, dobre vyhrejete miestnosť, dáte protišmykovú kúpeľovú podložku do niekoľko centimetrov vody a postupne navlhčíte mačku predtým, ako nanesiete šampón. Po celkovom opláchnutí nasleduje jemné vyšúchanie uterákom, pričom mačku treba vždy udržiavať v teple, pokým jej srsť nie je suchá. Niektoré mačky si však nikdy nezvyknú na kúpanie. Ak je to potrebné, existujú neparfumované púdre, obdoba suchých šampónov, ktoré je potom treba odstrániť vykefovaním.

Akákoľvek zmena vo vzhľade alebo správaní mačky si vyžaduje, aby ste zareagovali hneď, ako to bude možné, a zobrali ju k veterinárovi.

Vakcíny, lieky na odčervovanie a antiparazitiká

Očkovaním mačka získava imunitu voči danému ochoreniu. Nebezpečným ochoreniam, ako je mačací týfus, nádcha, leukóza, je možné zabrániť vďaka očkovaniu, pod podmienkou, že sa dodrží rozvrh očkovania vytvorený veterinárom.

Proti nákaze mačky vnútornými parazitmi treba bojovať pravidelným odčervovaním počas celého jej života produktom, ktorý predpíše veterinár. V prípade, že sa mačka nakazí blchami, je potrebné jej znovu podať liek na odčervenie, pretože ak prehltne blchu, môže dostať ploché červy (dypilidium) ! Odčervovanie je dôležitým zdravotným úkonom, pretože mačka môže preniesť niektoré zo svojich parazitov na človeka!

Vonkajšie parazity, ako sú blchy a vši, môžu byť tiež škodlivé. Antiparazitikum poskytnuté veterinárom umožní efektívnu liečbu mačky, už od 2 mesiacov jej veku. Tiež je dobré zároveň ošetriť aj prostredie, kde zviera žije.

Mačací škrabák a mačací strom pre pohodlie všetkých...

Škody spôsobené mačacími pazúrikmi na kreslách, gaučoch a tapetách sú jednou z hlavných vecí, ktoré majitelia mačiek vyčítajú svojím malým spoločníkom. Tieto škody je možné ľahko dostať pod kontrolu pomocou zvislého škrabáku alebo, dokonca ešte lepšie, mačacieho stromu. Je celkom ľahké ho urobiť z kmeňa stromu, ktorý sa pokryje sisalom a vytvoria sa plošinky alebo miesta na schovanie na viacerých úrovniach, pričom mačací strom poskytuje mačke jej vlastné teritórium. Na ňom môže ukázať svoje schopnosti šplhať, nájsť si miesto na pozorovanie a na odpočinok a brúsiť si svoje pazúriky, koľko len chce.

  • facebook
  • youtube
  • instagram