Home Šteňa a pes Pes Plemená psov

Plemená psov

Tlačiť
Plemená psov

Pes predstavuje dokonalé domáce zviera. Pes má vo svojej rôznorodosti viac ako 400 plemien a stelesňuje symbol oddanosti a vernosti človeku.

Už takmer 15,000 rokov stojí pes po boku človeka a vytvorili si nesmierne silné puto. Je človeku vždy blízky, či už je to pracovný pes alebo spoločník. Počas storočí človek veľmi prispel k vývoju typov psov tým, že ich vyberal podľa ich schopností a daností. Existuje vyše 400 plemien, ktoré sa veľmi líšia veľkosťou, srsťou, postavou a danosťami.

Správna voľba

Kúpa čistokrvného plemena znamená, že si chceme byť istí, že keď šteniatko vyrastie, bude mať určité očakávané fyzické a povahové črty určené chovateľmi a profesionálnymi šľachtiteľmi. Pre mnoho amatérov je fyzický vzhľad spúšťačom lásky na prvý pohľad, jeho milá tvárička, jeho postava, jeho srsť, jeho veľkosť. Ale každé plemeno má okrem fyzického aspektu aj povahové črty, ktoré by ste mali poznať predtým ako sa rozhodnete. Potom je dôležité pozbierať informácie a popýtať sa v chovateľských kluboch a u chovateľov, ktorí vám môžu ukázať mnoho psov.

Spoločné harmonické nažívanie

Psia povaha sa formuje pred, počas a po narodení. „Pred“ znamená jeho genetický základ. „Počas“ znamená kľúčové obdobie od narodenia do dňa keď šteniatko opúšťa svoju chovateľskú búdu a odchádza do novej rodiny. „Po“ znamená nové prostredie, s ktorým sa šteniatko musí zoznámiť. Inak povedané, povaha psa sa formuje hlavne počas prvých šiestich mesiacoch jeho života. Je to prepojenie jeho genetického základu, prostredia a konkrétnych zážitkov, ako napríklad príchod do nového domova, prvé vychádzky, ktoré vytvárajú prepojený celok. Napriek tomu je tréning potrebný, aby ste ukázali psovi, kto tu je pánom, kto je vodca svorky. Pre psa je ľudská rodina svorka, ktorýkoľvek člen bude dominantný si ustanoví svoje pravidlá, nezáleží na veľkosti, alebo plemene. Ak budete navštevovať cvičiaci spolok pre psov oboznámite sa so psím správaním, potrebami psa a spôsobom, akým by ste mali so psom jednať, aby ste nažívali v harmónii.

Mestský pes alebo vidiecky pes

Či už to je lovecký pes, strážny pes alebo pes spoločník, šľachtené plemená majú určitý historický pôvod, ktorú zohráva úlohu v ich schopnostiach a danostiach. Väčšina týchto plemien je schopná žiť v meste, za predpokladu, že im okrem prípravy jedla poskytnete aspoň 30minutové prechádzky niekoľkokrát denne.

Avšak niektoré plemená rozhodne nie sú vhodné do mesta, riskujete že budú trpieť nedostatkom pohybu viac ako ostatné plemená. To platí pre border kóliu, ktorá sa narodila, aby strážila čriedy alebo pre sibírskeho husky, ktorý rád žije vo svorkách a ťahá náklady v chladných klimatických podmienkach.

Ale kto by povedal, že yorkshirský teriér, ktorý zvykol loviť potkany v yorkshirských baniach v Anglicku sa stane v priebehu storočia najpopulárnejším psom malého vzrastu? Napriek tomu ostáva teriérom vo svojom srdci, obdarený húževnatým temperamentom. Ovčiak bude vždy ostražitý, či už žije v meste alebo na vidieku. Írsky seter bude schopný uháňať po ceste pri lese a vetriť a retriever bude aportovať majiteľovu topánku.

Rôzne skupiny

Už v rímskej antike boli psy rozdelené do skupín podľa ich schopností. Delili sa na: pastierske psy, lovecké psy a domáce psy. V osemnástom storočí sa Buffon pokúsil zatriediť ich podľa tvaru uší, rozdelil ich až do 30 skupín, napríklad psy so špicatými ušami, visiacimi alebo polovisiacimi ušami. Cuvier navrhoval, aby sa psy rozdelili na strážne psy, mastify a španielov podľa tvaru lebky psa.

Od päťdesiatich rokov sa Medzinárodná kynologická federácia (FCI) zjednotila v triedení jednotlivých plemien do 10 skupín. Skupina je definovaná ako súbor plemien, ktoré majú spoločné viaceré prenosné charakteristické znaky. Tak napríklad predstavitelia prvej skupiny - ovčiaky, napriek morfologickým rozdielom všetci majú pôvodnú črtu: stráženie čriedy

Skupina1: Ovčiarske a pastierske psy (švajciarsky bouvier je výnimka).

Skupina 2: Pinče a fúzače, molosoidné a švajčiarske salašnícke psy

Skupina 3: Teriéry

Skupina 4: Jazvečíky

Skupina 5: Špice a pôvodné plemená

Skupina 6: Duriče, farbiare a príbuzné plemená

Skupina 7: Stavače

Skupina 8: Retrievre, sliediče a vodné psy

Skupina 9: Spoločenské a sprievodné psy

Skupina 10: ChrtySpoznajte viac než 300 plemien

  • facebook
  • youtube
  • instagram