Nastavenia súborov cookie Asistenčné psy - Royal Canin

Psi, ktorí slúžia ľuďom

Tlačiť
Asistenčné psy

Pre niektorých ľudí je pes ich neustály sprievodca, poskytuje im potrebnú podporu. Tieto výnimočné psy sa školia, aby mohli pomáhať hendikepovaným, nepočujúcim a ľuďom s poškodeným sluchom, rovnako ako aj nevidiacim.

Asistenčné psy

Tieto psy patria k plemenám vybraným podľa ich pokojnej a poslušnej povahy, schopnosti naučiť sa príkazy, a to napríklad labradorský retriever a zlatý retriever. Ich tréning prebieha v niekoľkých etapách, Šteniatko je najskôr v hosťovskej rodine, ktorá ho trénuje a učí poslušnosti s pomocou tréningového centra pre psov. Potom pod odborným dohľadom, pes absolvuje tréning, ktorý mu umožňuje asistovať osobe so zníženou mobilitou. Na konci tejto fázy psy poslúchajú na 50 rôznych rozkazoch, napríklad zdvihnú predmet, ktorý spadol na zem, prinesú predmety ako telefón, otvoria a zatvoria dvere, zapnú a vypnú svetlo, posunú kreslo aj v úzkych priestoroch atď.

Vodiace psy

Plemená, ktoré sa často používajú, sa vyberajú pre ich poslušnosť a schopnosť učiť sa. Tieto psy sú najmä nemecký ovčiak, biely švajčiarsky ovčiak, krátkosrstý retriever, zlatý retriever a labradorský retriever. Šteniatka môžu pochádzať zo špecializovaného chovu vytvoreného za určitým účelom v úzkej spolupráci s cvičiacim centrom pre vodiacich psov. Šteniatka sú umiestnené do rodín, nazývame ich hosťovské rodiny, a to hneď po ukončení dojčenia a sú rozmiestnené do rôznych tréningových škôl pre psov.

Tréning trvá niekoľko mesiacov a je rozdelený na niekoľko etáp, počas ktorých sa pes hlavne učí poslušnosti. To pozostáva z jednoduchých cvičení, počas, ktorých musí pes zotrvať v určitých pozíciách, aportovať rôzne predmety, musí si zvyknúť na svoj postroj a správne kráčať pri nohe. Táto etapa je vedená výlučne inštruktorom, V ďalšej časti sa pes naučí vyhýbať sa rôznym prekážkam a upozorňovať svojho pána na ne. Toto je najchúlostivejší moment celého výcviku. Potom sa psovi zverí zrakovo postihnutá osoba, ktorá si musí zvyknúť na psovu prítomnosť a dovoliť mu viesť ho na rôznych cestách. Medzi osobou a zvieraťom sa vytvára veľmi blízky vzťah. Inštruktor slúži ako prepojenie medzi nimi dvoma, a pôsobí ako prostredník pre zrakovo postihnutú osobu.

Po niekoľkých mesiacoch strávených v škole pre vodiacich psov je pes určený na vodenie nevidiacich pripravený čeliť každodennému životu a slúžiť mnoho rokov.

Psy pre sluchovo postihnutých

Je niekoľko centier po celom svete, ktoré sa venujú trénovaniu týchto psov, najmä v Spojených štátoch, v Anglicku a v Holandsku.

Sú to hlavne zlatý retriever, welsh corgi a bradatá kólia. Od veku ôsmich týždňov do jedného roka sú psy umiestnené do hosťovských rodín, ak je to možné do rodín s deťmi, kde dostanú tréning a kde si zvyknú na rôznorodé miesta ako mesto, obchod, les, atď. Psy sa potom vracajú do výcvikového centra, aby sa efektívne pripravili na svoju budúcu úlohu.

Výber plemena je nesmierne dôležitý a ich schopnosť učiť sa je dobre testovaná, tieto psy sa musia naučiť viac než 70 ústnych pokynov a 20 pohybov tela.

Ba čo viac, hlas nepočujúceho, alebo sluchovo postihnutej osoby sa líši tónom aj výslovnosťou, čo si vyžaduje dodatočné úsilie pri tom ako si pes zvyká.

Asistenčným psom pre hluchonemé osoby tento proces výučby trvá 2 roky namiesto jedného. Hlavným cieľom výcviku psa je naučiť ho reagovať na rôzne zvuky, aby varoval pána. Napríklad, pes vyskočí na posteľ, keď začne zvoniť budík, potiahne za pánove nohavice, keď niekto zvoní pri dverách alebo jemne chytí jeho ruku, aby ho upozornil na nečakanú návštevu. Táto pomoc pre postihnutú osobu, často znamená prelomenie jej izolácie.

  • facebook
  • youtube
  • instagram