Nastavenia súborov cookie Pes pre šport a rekreáciu - Royal Canin
Home Šteňa a pes Pes Psi, ktorí slúžia ľuďom Pes pre šport a rekreáciu

Psi, ktorí slúžia ľuďom

Tlačiť
Pes pre šport a rekreáciu

Keď sa venujete športu alebo inej aktivite so psom

Súťaže krásy, preteky, poslušnosť, šikovnosť.. Existuje mnoho príležitostí pre vlastníkov psa, aby sa venovali športu, alebo inej free aktivite spoločne so svojím psom. Nech si vyberú akúkoľvek činnosť, kvalita práce, ktorú pes vykoná, bude závisieť od jednoty medzi pánom a zvieraťom, bez toho nebude žiadna hra ani žiadne víťazstvo.

Národné udalosti, organizované v krajinách, kde sú kynologické organizácie, sú riadené medzinárodnými ustanoveniami.

Súťaže krásy

Tieto súťažné udalosti sa nazývajú výstavy psov, konajú sa na národnej, medzinárodnej aj svetovej úrovni. Experti a komisia posudzujú psy rôznych plemien s rešpektom k ich morfológii a správaniu a podľa štandardu ich plemena.

Psie športy

Podľa plemena a ich schopností sa psy môžu zúčastniť mnohých podujatí, ktoré ponúkajú majiteľom príležitosť venovať sa športu alebo tréningovej aktivite so svojimi psami.

Lovenie: preteky na poli (stavače), lovecké preteky (poľovnícke psy), súťaže v lovení diviny, súťaže v hrabaní do zeme.

Hľadanie: vyhľadávanie hľuzoviek

Súťaže vo vodnom zachraňovaní a iných prácach vo vode: hlavne novofundlandské psy

Preteky: dostihové psy (vipety, chrty).

Pastierske súťaže: pastierske psy (Pyrenejský ovčiak, bradatá kólia...)

Stopovanie: hľadanie predmetov aj osôb

Preteky Ring, Mondioring, Campagne, IPO (RCI):

Tieto preteky pozostávajú zo série súťaží, v ktorých psy ukazujú svoje prirodzené schopnosti v rôznych oblastiach. Podľa druhu súťaže môžu absolvovať skákanie cez prekážky, poslušnosť, bojovnosť, obranu a stopovanie.

Agility: psie preteky na prekážkovej dráhe.

Canicross: Pán beží so psom na označenej prírodnej trati. V podstate je to beh so psom po svojom boku.

Flyball: Je štafetový pretek v šprinte s tímom najmenej štyroch psov. Každý pes preteká cez sériu 4 prekážok na vzdialenosti 15metrov, kde sa nachádza odpružená škatuľa, ktorú pes musí spustiť. Katapultujúci mechanizmus vystrelí loptu, ktorú pes musí priniesť svojmu pánovi potom, čo opäť preskočil cez prekážky opačným smerom.

Frisbee: pes uteká, aby chytil vypustený lietajúci tanier svojho pána

Záprahové psi

Prvá zmienka o psoch, pripevnených k sánkam pochádza spred 4000 rokmi z orientálneho Sibíru. Ale oficiálne uznanie pretekov v ťahaní saní a pulka lyžovaní ako športových disciplín sa datuje na začiatok dvadsiateho storočia. V čas keď bola zlatá horúčka v plnom prúde, sa spojila skupina nadšencov, aby si zmerali silu a rýchlosť v pretekoch saní ťahanými psami.

Na začiatku storočia sa počet pretekov v Spojených štátoch a Kanade znásobil, opúšťajúc svoju kolísku Aljašku. Druhá kolíska zazrela svetlo v roku 1924 v Novom Anglicku. Kde vznikol New England Sled Dog Club. V roku 1932, zimné olympijské hry v Lake Placid predstavili preteky saní ťahanými psami ako exhibičný šport a tieto preteky si získali značnú popularitu obecenstva. Dnes je takmer nemožné spočítať všetky športy, ktoré sa uskutočnia každú zimu, a to najmä v severnej Amerike. Všetky tieto preteky sú každoročnými udalosťami s desiatkami tisícok účastníkov.

Pulka-lyžovanie

Škandinávia je tiež kolískou športov so saňami. Avšak najpopulárnejšími nie sú preteky so saňami, ale pulka lyžovanie, je to šport, ktorý kombinuje orientačné lyžovanie na bežkách a ťahanie saní: lyžiar je povrazom pripojený k svojmu tímu, ktorý je zložený z jedného až troch psov, ktoré ťahajú loďku s 20 kilogramovou záťažou. V tejto disciplíne Škandinávci preferujú loveckých psov ako hrubosrstý stavač, stavač, seter, keďže sa ukázalo, že sú rýchlejší na krátke trate ako 7 až 12 km a tiež psychicky vhodnejšie pre samostatný výkon.

Pulka lyžovanie a preteky v ťahaní saní teraz tvoria hlavné disciplíny v psích športoch. Pod ochranou federácií tento šport dosiahol medzinárodnú úroveň.

  • facebook
  • youtube
  • instagram