Nastavenia súborov cookie Strážne psy - Royal Canin

Psi, ktorí slúžia ľuďom

Tlačiť
Strážne psy

Pes ako strážny pomocník

Strážne psy, stopovacie psy, policajné psy, psi spojenci alebo psi zdravotníci. Dnes je už pes hlavný hráč pri hľadaní uhľovodíka, výbušnín alebo drog. Aj tu pes vkladá svoju značnú oddanosť, svoju štedrosť a svoje schopnosti, aby slúžil človeku, spoločnosti a ich bezpečnosti.

Kedysi v armáde

Vojenské psy

Už v trinástom storočí pred naším letopočtom, bol pes považovaný za plne kvalifikovaného vojaka v bitkách, ktoré viedli ľudia. Ich plemená pripomínali plemeno tibetského mastifa, s ešte mohutnejšou stavbou. Mastify, ktoré boli prinesené z Ázie, boli dokonca zúrivejšie ako poľovnícke psy faraóna a našli si mnoho kupcov v Egypte a potom aj v Grécku. Sú známe aj z Rímskej ríše, kde v prvom storočí pred naším letopočtom vojaci museli čeliť rímskym a galským vojenským psom. Počas storočí bolo pre ne vyrobené dômyselné, stále sa zlepšujúce náprstné brnenie. Ich zmiznutie v devätnástom storočí vysvetľuje rozšírený vývoj strelných zbraní.

Strážne psy

Výnimočný čuch psov, ich vrodená dispozícia strážiť a chrániť pána z nich spravila strážcov mnohých zámkov, pevností, hradov a opevnených miest. V dnešnej dobe psy strážia oplotené pozemky.

Pes spojenec

Pred vynájdením telekomunikácie, boli psy často používané ako poslíčkovia. Vedieť najnovšie informácie zo vzdialených úsekov alebo komunikácií a iných pevných bodov prvej línie bolo vskutku nevyhnutné, aby dokončili alebo zmenili vojenský útok a defenzívne plány.

Pracovné psy nesúce náklad

Psy boli často využívané pri rôznych bojoch na nosenie munície, zásob jedla alebo zbraní do prvých línií. Počas prvej svetovej vojny boli rozoznávané dva typy nosiacich psov: psy telegrafistov a psy nosiace poštových holubov. Ten prvý pes mal na cievke navinutý telefónny drôt, ktorý rozbaľoval na nebezpečných miestach, prechádzal cez zákopy, streľbu aj ostnatý drôt, aby obnovil komunikačné linky pretrhnuté počas bojov. Tie druhé boli vycvičené, aby priniesli poštové holuby na základňu.

Iné nosili vozíky a nosidlá pre ranených.

Policajné psy

Dobre rozvinutý strážny a ochranný inštinkt priniesol strážnym psom veľa slávy, psy zvykli vyplašiť nepriateľov skrytých v húštinách a krovinách. Psy pomohli hliadke odhaliť úkryty nepriateľov a upozorniť ich na prítomnosť súperových jednotiek

Sanitárne psy

Prvé psy, ktoré boli vycvičené na vyhľadávaniu zranených boli v Egypte. Hneď po skončení bojov boli tieto psy vypustené na bojisko, aby hľadali zranených vojakov, na ktorých poukázali tým, že ich oblízali. Ďalší sanitárny pes sa objavil v dvadsiatom storočí. Psy boli trénované, aby vyhľadali ranených, a signalizovali to prenesením predmetu patriacemu vojakovi: helma vojaka, často slúžila ako znak pre pracovníkov prvej pomoci, ktorí potom opäť psa vyslali k obetiam. Existuje množstvo dokladov o činoch týchto psov.

Dnes

Keďže konflikty zmenili svoje miesto, aj techniku, používanie psov sa značne rozvinulo. Výsadkové psy a psy nesúce poštových holubov sa rozšírili, ale aj psy hľadajúce míny, miesto úniku plynu, výbušniny, alebo drogy.

Osobitosť vyhľadávania spočíta v psovom odhodlaní nájsť svoju hračku, a môcť sa hrať so svojím pánom. A tak, napríklad, výbušniny, narkotiká alebo zápalné látky, sú pre psov znaky, ktoré musí nájsť, aby dostal svoju hračku.

Psy hľadajúce drogy

Pátrací pes musí byť hravý a dynamický, ideálne mať strednú veľkú postavu a vzrast, ktorý mu umožní nájsť si všade cestu, a ak je to potrebné vyšplhať sa na prekážku, alebo ju posunúť. Musí byť odolný, pretože niektoré dni môže absolvovať niekoľko pátraní naraz. Zásahy so psami, sú často v budovách, kde pes nájde skryté drogy, napr. heroín, kokaín, marihuanu, a tak urýchli dôkladné prehľadávanie.

Psy hľadajúce výbušniny

K hľadaniu výbušnín sa vyberá rovnaký druh psa ako na hľadanie drog. Hoci z hľadiska rizika, musí byť pokojnejší a prehľadávať bez rozrušenia. Obľúbené plemená sú belgický ovčiak malinois a nemecký ovčiak.

Psy hľadajúce uhľovodík

Tieto psy trénované na detekciu rôznych uhľovodíkov, zasahujú po požiaroch, aby určili prostriedky podpaľačov. Sú použité aj preventívne, napríklad pri riziku požiaru lesa. Pes tu neoznačuje hrabaním, ale horľavé produkty z miesta odstráni. Po požiari sú odobraté vzorky na mieste, kde pes hrabe. Najväčšie ťažkosti psovi spôsobuje to, keď danými oblasťami prechádza mnoho ľudí a práca na mieste so sťaženými čuchovými podmienkami. Oheň zničí mnohé pachy, a zároveň vypustí mnohé iné, niektoré z nich sú jedovaté. Sprevádzané výpary sú vždy nepríjemné.

Strážne a policajné psy

Práca týchto psov spočíva v prenasledovaní osôb určených ich pánom. Psova opatrnosť a poslušnosť sú tu nanajvýš potrebné, pes je bez vôdzky a nesmie prejavovať agresiu, kým osoba nechce utiecť. Rovnako je možné zveriť psovi aj stráženie veci, napríklad auta.

Pes ako spoločník človeka

Neoddeliteľný spoločník človeka

Lovenie je bezpochyby prvou spoločnou aktivitou človeka a psa. Toto spoločné pátranie a naháňačka boli vždy prítomné a pokračujú aj dnes. Niektoré psy vložia svoj čuch do služieb svojho pána, aby našli hľuzovky či nerasty.

Lovecké psy

Tento šport si vyžaduje vynikajúci fyzický stav psa ako aj majstra, pretože trvá dlhé hodiny a za rôzneho počasia. Tiež je nutná sila charakteru, húževnatosť, dobrá pozorovacia schopnosť, okrem nutného výborného čuchu, ktorý lovecký pes musí mať.

Lovecké metódy, územie, rôznorodá divina spôsobila mimoriadnu diverzifikáciu fyzických typov psov. Dnes už existujú stovky plemien týchto psov, ktoré sa narodia pre určité použitie a terén. Teriéry, vodné psy, prinášače, aportujúce psy, všetky majú svoje vlastné špecifikácie, fyzickú stavbu, čuchovú a vizuálnu charakteristiku. Bez psa, priateľa a spoločníka pri love, neexistuje lovenie, ale pravdu povediac, pes v tejto súťaž neprichádza vždy ako víťaz. Divá zver často s použitým svojho inštinktu, poznaním terénu a vďaka šikovným trikom dokáže oklamať kvality svojho psieho súpera, ako sú jeho čuch, sila vyčkávania a jeho zdatnosť spolu s mnohými typickými schopnosťami jednotlivých druhov.

Prirodzené schopnosti a tréning

Lovecké psy sú rozdelené do viacerých skupín podľa klasifikácie Medzinárodnej kynologickej federácie. Všetky psy majú spoločné svoje prirodzené schopnosti, ktoré sú plodom starostlivého výberu vedeného desiatkami špecializovaných chovateľov. Medzi vyžadované kvality patrí schopnosť vyvinúť iniciatívu, ktorá je pre psa veľmi dôležitá. Nie je to len záležitosť dobrého čuchu, ale hlavne schopnosť správne ho použiť. Preto je tréning loveckého psa veľmi dôležitý, zahŕňa veľa trpezlivosti a citu, tento výcvik nie je nemenný a existujú rôzne metódy podľa špecifík psa.

Vychovať dobrého psa trvá vo všeobecnosti niekoľko mesiacov každodennej práce. Poslušnosť, návrat k pánovi, zaujatie pozície. Známy povel „sadni“ je pre psa podmienkou. Rovnako musí vedieť používať svoj nos. Všetky zvieratá majú viac menej rozvinutý čuch, závisí to na druhu a v prípade psa na plemene. Na konci tréningu by pes mal bez chyby rozoznať všetky vône, ktoré vietor prináša. Stavače by mali byť schopné ísť na prieskum na akejkoľvek pôde bez pohnutia, aby nevystrašili a nevyplašili divinu, a tiež musia priniesť zabitú divinu poľovníkovi.

Všetky veci, ktoré musíte psa naučiť s minimálnym obmedzením.

Plemeno, ktoré v kostiach máš...

Poľovnícky pes z princípu aj preto, že to má v krvi, nepatrí medzi mestských psov ani medzi domácich spoločníkov. Hovorí sa, že plemeno, ktoré v kostiach máš, len tak ľahko neschováš. Preto, ak vlastníte takéhoto psa bez toho, aby ste boli poľovníkom, musíte psovi denne poskytnúť príležitosť behať a hrať sa. Veď mestský život nie je ideálny na poľovačku!

Psy na hľadanie hľuzoviek - hríbov

Pes môže spĺňať aj veľmi špecifickú rolu, ktorá prináša veľký pôžitok gurmánom a je ňou vyhlbovanie jám. Čo sa za tým skrýva? Je to spôsob, ako vyberať hľuzovky z pôdy, ináč povedané, je to hľadanie hľuzoviek.

Hľadaním hľuzoviek, týchto podzemných húb, ktoré sú tak vzácne, že sú často prezývané čierne zlato, boli poverené mnohé zvieratá, ako kozy, ovce, prasatá a nedávno aj pes. Pes je tvárnejší a ľahšie sa presúva.

Na tento účel sú vhodné všetky psie plemená, ak sa im poskytne nevyhnutný tréning, aby mohli nachádzať hľuzovky profesionálnym spôsobom, t.j. na umelých hľuzovkových poliach, alebo aj amatérskym spôsobom na prirodzených hľuzovkových poliach.

Tradičná metóda navrhuje, že potom, čo sučka vrhne mláďatá určené pre túto aktivitu, jej bradavky sa natrú hľuzovkovou šťavou, aby šteniatka už pri zrode nasiakli túto vôňu. Neskôr sa im systematicky pridáva do jedla hľuzovková šťava. Pes si potom asociuje vôňu hľuzovky s jedlom a automaticky bude vyhľadávať jej vôňu.

Psy na detekciu nerastov

V roku 1962 boli psy po prvýkrát použité na detekciu minerálov. V tom čase to znamenalo, že vyhľadávali siričité kamene pre výskumné účely. Táto iniciatíva sa neskôr úspešne využila aj vo Švédsku, Rusku a v Kanade. V iných krajinách sa psy používajú na hľadanie niklových a medených sedimentov, aj keď sa objavujú ťažšie ako kamene s obsahom síry, ktoré majú silnejšiu vôňu. Tréning prebieha hrou, podobne ako pri psoch, ktoré vyhľadávajú drogy alebo výbušniny. V krajinách východnej Európy a v Škandinávii vie dobrý pes objaviť usadeniny až do hĺbky pätnásť metrov.

Fotogaléria

  • facebook
  • youtube
  • instagram