Nastavenia súborov cookie Záchranársky pes - Royal Canin

Psi, ktorí slúžia ľuďom

Tlačiť
Záchranársky pes

Psík hrdina

Odkedy boli psi domestikovaní, pomáhali ľuďom či už pri lovení, strážení alebo v ochraňovaní čriedy. Za tie roky však psi vykonali omnoho viac:

Lavínový pes

Hľadanie v lavíne je jednou z disciplín prvej pomoci, kde je nutná okamžitá pomoc psa. Jeho výnimočne vyvinutý čuch, jeho rýchlosť a húževnatosť ho umiestňujú na prvé miesto. Avšak tento pes je súčasťou skupiny, ktorá sa skladá aj z prieskumníkov a tých, čo kopú. Tím pracuje spoločne, ale v prípade lavíny má prednosť pes.

Prečo sú psy preferované? Časový faktor je samozrejme veľmi dôležitý faktor pri horskom záchranárstve, čím skôr je lavína preskúmaná, tým skôr sú záchranári schopní zachrániť zasypané osoby. Pes hrá nevyhnutnú úlohu, jeho práca je rovnakej alebo vyššej kvality, ale pes preskúma terén omnoho rýchlejšie. Dokonalé preskúmanie lavíny dvadsiatimi zamestnancami horskej služby trvá 20 hodín, keď chceme dosiahnuť 100% výsledok, zatiaľ čo pes potrebuje na rovnaký 100% výsledok len 2 hodiny práce na rozlohe 1 hektára.

Stopovací pes

Stopovanie pozostáva z hľadania osôb na základe viacerých čuchových kľúčov, ako napríklad stopy, osobné predmety a iné podozrivé predmety. Misia by mala umožniť nájsť jednu alebo viaceré osoby, alebo objaviť predmety, zariadenia, stratené alebo skryté po trati, alebo v tesnej blízkosti, alebo aspoň naznačiť správny smer. V každej chvíli sa telo človeka zbavuje jemných pachových čiastočiek. Vzor, podľa ktorého pes hľadá, je zložený z špecifických vôní jednotlivca, skupiny alebo druhu, chemických vôní ako sú koža, tuk, šaty, čiastočky z poľa (napríklad pošliapané rastliny), baktérie z pod povrchu zeme, ale aj prirodzené prostredie ( les, lúka, obilie..,) a tiež z poveternostných podmienok. Kvôli svojej komplexnosti si stopovanie vyžaduje špeciálny tréning, ktorý nie je vhodný pre všetkých psov, talentovaní psi vždy dostanú prednosť. Vybrané zvieratá musia následne prejaviť tieto kvality: mimoriadne rozvinuté čuchové schopnosti, veľká schopnosť koncentrácie, ktorá je nevyhnutná, aby zviera nebolo vyrušené inými pachmi a pachmi okolitého prostredia, čiže pozornosť a presnosť na trati, dynamika, vytrvalosť, sila a pevnosť, a neposledne odvaha a ľahostajnosť voči výstrelom.

Pátrací pes

Pátranie je disciplína, ktorá sa zameriava na hľadanie stratených osôb, a je súčasťou kategórie stopovania. Avšak líši sa od stopovania, pes nemá žiadne referenčné predmety, ani možné miesto odchodu osoby. Pes sa voľne prechádza bez vodidla, či remienka a jeho prácou je nájsť určitý pach v určenej oblasti, podobne ako pri lavínach alebo pátraní v troskách.

Morský záchranársky pes

Ako v každej záchranárskej disciplíne, pes zohráva nenahraditeľnú rolu ako pomocník záchranárov vďaka jeho fyzickým schopnostiam a jeho veľkému odhodlaniu. Newfoundland je obľúbeným plemenom pri morskom a vodnom záchranárstve. Toto plemeno je nositeľom mnohých kvalít, ktoré sa využívajú pri záchrane na vode:

  • jeho sila: je schopný ťahať niekoľko osôb alebo niekoľko tonový čln,
  • jeho vytrvalosť: dokáže plávať niekoľko hodín a dlhé vzdialenosti,
  • jeho odolnosť voči chladu, čo ho činí okamžite schopným akcie, na rozdiel od potápača, ktorý potrebuje približne päť minút, kým sa pripraví,
  • jeho stoický pokoj za každých okolností, často upokojí obete stroskotania,
  • jeho húževnatosť, vďaka ktorej nikdy neopustí misiu,
  • jeho okamžitá dostupnosť, nepotrebuje žiadne zariadenia.

Šteniatka s vyhliadkou morského a vodného záchranárstva sú vyberané podľa dynamickej sily ich svalov a ich silnej štruktúry kostry systematickým röntgenom monitorujúcim dyspláziu bedrových kĺbov.

Pes pátrajúci v troskách

Úloha pátrajúceho psa nie je obmedzená len na silné zemetrasenia. Psy zasahujú aj pri zosuvoch pôdy, pri zrútených domoch, po požiari, pri zrútení stavby alebo bane, pri železničných a leteckých nešťastiach…Nanešťastie príležitostí nie je málo.

Vo Veľkej Británii boli počas druhej svetovej vojny psi prvýkrát použití na vyhľadávanie ľudí v troskách po bombardovaní. Už v roku 1954 boli zriadené výcvikové centrá pre pátracích psov v Spojených štátoch, v Nemecku a vo Švajčiarsku. Švajčiarske psy boli prvé, ktoré sa stali medzinárodné známe pri zemetrasení vo Friouli v Taliansku v roku 1976. 12 psov, ktorých tam priviedli, našli 42 živých ľudí a 510 obetí.

Odvtedy každé nešťastie tohto typu, najmä to z jedenásteho septembra 2001, prináša spravodajstvo o odvahe a húževnatosti týchto záchranných tímov.

Ako v každej práci kde je spojenie človeka a psa, veľmi blízke puto je nutné medzi pánom a jeho psom. Psovod, ktorý vedie pátranie, musí psa dokonale poznať, musí byť schopný čítať jeho zmýšľanie, pozorovať všetky jeho reakcie. Rovnako pes musí úplne dôverovať svojmu pánovi, tak aby ho všade nasledoval a to v každej situácii. Takýto stupeň zblíženia vyžaduje dlhú prípravu. Psy využívané pri hľadaní v troskách musia mať výborný čuch, pokojnú a vyrovnanú povahu a mnoho energie. Musia byť spoločenské voči ľuďom aj ostatným psom, keďže sa často pri troskách nachádzajú viaceré psy. Pri výučbe je dôležitá radosť z hry. Najčastejšie vybrané plemená sú plemená pastierskych psov, najmä nemecký a belgický ovčiak.

Fotogaléria

  • facebook
  • youtube
  • instagram