Nastavenia súborov cookie Kŕmenie - Royal Canin

Spolunažívanie s vaším psom

Tlačiť
Kŕmenie

Každý pes má mať svoj vlastný jedálny lístok

Pes nemá rovnaké vyživovacie nároky ako človek. To znamená, že jedálny lístok jeho pána preňho nie je dobrý. Jeho denný príjem potravy by mal vyvážene obsahovať všetky nevyhnutné živiny potrebné pre jeho zdravie, tiež by mal zohľadňovať špecifiká zvieraťa: rasu, veľkosť, vek a jeho aktivitu. Cieľom Zdravej výživy je čo najvernejšie dosiahnuť túto rovnováhu so všetkými špecifikami a unikátnymi požiadavkami každého zvieraťa.

Na rozdiel od človeka, ktorý je všežravý a jeho telo sa prispôsobilo rôznej strave ako je mäso, zelenina a ovocie, pes má veľmi špecializovanú črevnú flóru, ktorá je 1000krát tenšia. Z tohto, ako aj z mnohých ďalších dôvodov je vážnou chybou myslieť si, že psa môžeme kŕmiť ako človeka.

Potrava psa musí uspokojovať všetky jeho potreby, nič nesmie chýbať a nič nesmie byť nadbytočné, aby sme zaistili, že ostane zdravý, plný energie po celý život. Zdravá výživa spĺňa vyživovacie požiadavky psov podľa ich veľkosti, veku, fyzických podmienok, napr. či je pes sterilizovaný, alebo nie, ale tiež podľa jemných špecifík každej psej populácie. Existuje takmer 400 plemien, ktoré sú veľmi rôznorodé.

Výživa podľa jeho veľkosti

Rozsah váhy a veľkosti medzi jednotlivými plemenami psov je jeden z najširších v celej ríši zvierat. Počínajúc čivavou, ktorá váži 1kg, až po bernardína, ktorý váži viac ako 100kg, to je pomer 1:100. Tento rozsah vyplýva z morfologickej, fyziologickej, metabolickej a povahovej rozličnosti a má veľký dopad na zdravie a výživu. A preto, čím väčšia je váha dospelého psa, tým sa zmenšuje energetická požiadavka na každý kilogram váhy. Opačne, menšie plemeno psa potrebuje prijímať viac energetickú stravu a väčšiu koncentráciu tuku ako stredne veľké plemená. Pri veľkých plemenách psov, umožňuje nárast energetickej hodnoty potravy znížiť jej objem a takto môžeme kompenzovať ich obmedzenú tráviacu schopnosť. Nárast energetickej hodnoty tiež znamená zvýšenú koncentráciu proteínov, minerálov, vitamínov... Tuhosť a štruktúra krmiva by mala byť prispôsobená veľkosti, tvaru a sile čeľusti pre správne uchopenie a prežúvanie.

Výživa podľa plemena

Každé plemeno je výnimočné: rôznorodosťou srsti, stravovacích návykov, zažívania, citlivosťou kĺbov a energetickou potrebou.

Tímy Royal Canin úzko spolupracujú s chovateľmi, veterinármi, vedcami a odborníkmi na zvieraciu výživu, aby neustále zlepšovali svoje poznatky o plemenách psov.

Vývoj výživy prichádza rovnako rýchlo ako vedecké objavy. Je to podložené mnohoročnou históriou inovatívneho vývoja, vždy zameranou na poskytnutie stále presnejšej vyživovacej ponuky pre jednotlivé plemená.

Boxery, labradory a retrievre majú podobnú veľkosť, ale úplne odlišné vyživovacie potreby a rovnaké krmivo nemôže naplniť ich rôzne potreby- práve naopak:

- Boxer je vycibrený atlét, množstvo jeho svalov a jeho srdce spaľujú veľa kalórií a málokedy trpí nadváhou

- Labrador, retriever má ťažké kosti a má sklon prejedať sa, takže prirodzene má veľa tuku a má veľmi citlivú kožu plnú mazu.

Vývoj v poznaní plemien a ich charakteristík za posledné roky dodal väčšiu kontrolu nad kŕmením a priniesol mnohé výhody.

Výživa podľa jeho aktivít

Pracovný pes, ako napríklad poľovnícky pes, alebo záchranársky pes, nebude mať rovnaké výživové požiadavky ako mestský pes, ktorý chodí na prechádzky na vôdzke dvakrát denne. Tiež je pravda, že v rámci jedného plemena sú veľké rozdiely medzi pracovnými šampiónmi a šampiónmi krásy. Nie je to otázka krásy, ale špecializácie.

Sučka, ktorá čaká šteniatka, má zvýšené nároky na proteíny, energiu a minerály už v šiestom týždni gravidity. Značný nárast vyživovacích potrieb vyžaduje neskôr aj laktácia, a to kvôli bohatosti a dostatočnému množstvu mlieka. 25-kilová sučka, ktorá vrhla 6 šteniatok, dosiahne maximálnu produkciu mlieka, t.j. 2 litre denne, ak majú šteniatka približne 3 týždne a môže to zabezpečiť len špecifická výživa.

Výživa podľa životného štýlu

Niektoré psy, hlavne malé plemená, majú výlučne mestský a hlavne "Indoorový" - bytový životný štýl, čiže žijú v bytoch, či domoch. Je potrebné brať do úvahy riziko vzniku nadváhy. Tieto psy majú málo príležitostí na výdaj energie a ich citový vzťah ich veľmi viaže na ich majiteľa. Preto pokušenie rozmaznať svojho zvieracieho miláčika v každodennom kolobehu môže spôsobiť veľkú vyživovaciu nerovnováhu. Zdravá výživa je vhodná pre psov chovaných v domácich priestoroch, krmivo Indoor Mini v odporúčaných dávkach predchádza riziku nadváhy a zabezpečuje optimálnu váhu. Výživa by nemala slúžiť ako odmena, jedine v prípade, ak spĺňa živinové nároky a je zarátaná do denného množstva prijatej potravy.

Výživa podľa veku

Predtým, ako pes zostarne, dosiahne vek dospelosti, kde znaky starnutia ešte nie sú viditeľné. Vtedy je možné uchovávať jeho dospelosť výživou proti starnutiu Zdravá výživa, ktorá mu pomôže udržať si jeho vitalitu a bude bojovať proti príznakom starnutia buniek.

Keď prežije 75 až 80% predpokladanej dĺžky svojho života, môžeme ho považovať za starnúceho. Zdravá výživa môže mať preventívnu úlohu v mnohých prípadoch chronických chorôb spojených so starobou, alebo dokáže obmedziť prejavy klinických symptómov. Vitamín E a C, taurín, luteín a betakarotén v správnych množstvách poskytujú prirodzenú ochranu pre starnúcich psov. Esenciálne mastné kyseliny v rybom tuku, ako omega 3 a omega 6 prispievajú k zdraviu kože a srsti.

Starnúce psy netvoria homogénnu skupinu. Potrava staršieho zdravého psa by mala byť rozdielna od chorého staršieho psa. Pravidelné kontroly u veterinára sú nevyhnutné, aby odhalili prípadné choroby obličiek či srdca tak skoro, ako je to možné.

  • facebook
  • youtube
  • instagram