Nastavenia súborov cookie Prevencia nadváhy - Royal Canin

Spolunažívanie s vaším psom

Tlačiť
Prevencia nadváhy

Udržte psíka vo forme

Nadváha znamená nadmerný príjem potravy alebo prijímanie potravy, ktorá nie je vhodná pre potreby psa. Ak sa tento trend rozvíja, môže viesť k obezite, čo je už choroba. Špeciálna výživa efektívne prispeje k prinavráteniu ideálne váhy psíka.

Vo väčšine prípadov, hlavná príčina nadváhy spočíva v konzumácii potravy, ktorá prevyšuje nároky psa, spolu s nedostatočným pohybom najmä v mestskom prostredí. Niektoré plemená majú genetickú predispozíciu k nadváhe, ako napríklad kokeršpaniel, labrador, retriever, kólia. Nadváha môže byť spôsobená potravou, ktorá bola podávaná v období jeho rastu. Prekŕmené šteniatko malého plemena si vytvorí tukové bunky, ktoré sa ako malé balóniky v dospelosti naplnia tukom. Rovnako podporovať psovu maškrtnosť koláčikmi a sladkosťami je nezanedbateľný faktor spôsobujúci nadváhu.

Pes, ktorý žerie príliš veľa

V takomto prípade, môže ísť o psa - bulimika. Tento stav môže vzniknúť zo strachu z nedostatku potravy v prípade súťaženia viacerých psov o potravu, dôvodom môže byť neurohumorálna nerovnováha, nuda, alebo príjem krmiva s nedostatočnou koncentráciu energie, či problém s trávením a vstrebávaním živín. Rozmedzie váhy zvieraťa a presné pozorovanie umožní majiteľovi usmerniť veterinára pri určovaní správnej diagnózy.

Krmivo s nízkou koncentráciou energie

Zníženie množstva krmiva, ktoré pes denne prijíma, môže spôsobiť problém. Pes veľmi ťažko vníma zmenšenie objemu potravy. Ak sa snažíte, aby váš pes schudol tým, že mu obmedzíte jeho prídel, riskujete, že bude trpieť deficitom potrebných výživných látok.

Cieľom Zdravej výživy určenej pri nadváhe psa je zachovať rovnaký objem porcie s obsahom všetkých potrebných živín, ale so zníženým obsahom kalórií.

Vďaka mimoriadnej chuti krmiva ho pes ľahko prijíma a jeho špeciálna štruktúra zmierňuje pocit hladu medzi jednotlivými kŕmeniami. Ľahká strava Zdravá výživa je vhodná ako efektívna podpora pre psov s malou aktivitou alebo pre sterilizovaných psov so sklonom k nadváhe.

Zdravé riešenia

Odporúčame, aby okrem toho, že pes, ktorý má sklon k nadváhe a začne prijímať ľahkú stravu, došlo aj k zmene jeho návykov. Dlhšie prechádzky mu poskytnú príležitosť vydať viac energie. Veľmi prospešná je aj spoločná hra majiteľa so psom. Vynechajte podávanie maškŕt, okrem prípadu, kde je jeho energetická hodnota zarátaná v dennom obsahu výživy.

Cesta k obezite

Jedno alebo dve kilá navyše sa nám nemusia zdať škodlivé, ale pre zviera to môže znamenať skutočnosť, ktorá rýchlo vedie k chorobe, ktorá sa nazýva obezita. Tento fakt by sa mal brať omnoho vážnejšie, pretože sú s ním spojené ďalšie komplikácie ako poškodenia kĺbov (artróza, pretrhnutie väzív...) a okrem iného aj kardiorespiračné choroby. Obezita znižuje reprodukčnú schopnosť a spôsobuje vážne kožné problémy. Celkovo znižuje predpokladanú dĺžku života psa.

Keď veterinár stanoví diagnózu a určí stupeň, do akého je pes postihnutý, úspešná redukcia váhy diétou do veľkej miery závisí od uvedomenia a odhodlania majiteľa, ktorého úlohou je, aby pes túto špeciálnu diétu dodržiaval. Môže trvať niekoľko mesiacov, kým pes primerane schudne. Preto by sme sa mali obezite radšej vystríhať, ako ju neskôr liečiť!

  • facebook
  • youtube
  • instagram