Home Šteňa a pes Pes Svetové psie organizácie

Svetové psie organizácie

Tlačiť
Svetové psie organizácie

Medzinárodná kynologická federácia (Fédération Cynologique Internationale - FCI)

Spolu s Medzinárodnou kynologickou federáciou existujú svetové psie organizácie už 100 rokov. Iné organizácie, niekedy staršie, pracujú popri nej, bez toho, aby k nej boli pripojené. Počet psích výstav organizovaných každý rok po celom svete je ohromný: niekoľko desiatok tisíc.

Medzinárodná kynologická federácia

Medzinárodná kynologická federácia (Fédération Cynologique Internationale - FCI) bola založená 22. mája 1911. Jej zakladajúce krajiny boli Nemecko, Rakúsko, Belgicko, Francúzsko a Holandsko. Skončila s prvou svetovou vojnou a bola obnovená v roku 1921 z iniciatívy Kráľovskej spoločnosti svätého Huberta (Société Royale Saint-Hubert) (Belgicko) a Centrálnej psej spoločnosti (Société Centrale Canine) (Francúzsko). V súčasnosti s ňou tieto dve krajiny nemajú žiadnu bližšiu väzbu.

Ako medzinárodná autorita FCI združuje spolu 84 krajín vrátane väčšiny európskych krajín, spolu s mnohými krajinami z Ázie, Latinskej Ameriky a Afriky. Sídlo má v Thuin v Belgicku. Zameriava sa na:

  • stanovenie podmienok pre uznanie genealogických kníh rôznych členských krajín a zmluvných partnerov;
  • upravovanie predpisov medzinárodných psích akcií (organizácie, hodnotenie, medzinárodné pracovné tituly a tituly súťaží krásy);
  • podpora obehu štandardov plemien zostavených krajinami pôvodu, ktoré FCI pravidelne publikuje v štvrťročne vychádzajúcom časopise;
  • zabezpečenie toho, aby sa v každej členskej krajine konali aspoň štyri medzinárodné výstavy za rok. FCI udeľuje tituly Medzinárodný pracovný šampión a Medzinárodný šampión krásy.

Webová stránka Medzinárodnej kynologickej federácie je: http://www.fci.be/

  • facebook
  • youtube
  • instagram