Nastavenia súborov cookie Malé šteňatá - Royal Canin

Obdobie rastu až po dospelosť

Tlačiť
Malé šteňatá

MALÍ psi

Psi malej veľkosti, MALÍ psi, sú tí, ktorých hmotnosť ako dospelých nepresahuje 10 kg. Väčšina z nich sú psi – spoločníci, hoci často pochádzajú z plemien používaných na lov, ako je jazvečík. Väčšinu času žijú vo vnútri a keď idú von, často je to v mestskom prostredí.

Pes malého plemena sa vyvíja rýchlo, medzi 8. a 10. mesiacom, a dožíva sa vyššieho veku než psi veľkých plemien. Väčšina ich rastu sa deje počas prvých šiestich mesiacov, počas ktorých MALÉ šteniatko priberá v priemere 20 gramov za deň. Tento krátky a intenzívny rast má niekoľko špecifických znakov, ktorým by sme mali venovať pozornosť. Zahŕňa to hlavne špecifiká týkajúce sa chrupu, schopnosti trávenia a životný štýl, ktorý môže podporovať vznik nadváhy.

Od jedného chrupu k druhému

U niektorých MALÝCH šteniatok, ako napríklad u yorkshirského teriéra, sú mliečne zuby oveľa menšie. Objavujú sa iba na povrchu ďasien. Hoci sú mliečne zuby postupne nahradené trvalými zubmi medzi 4. a 6. mesiacom veku šteniatka, je dôležité, aby boli granule veľkosťou a štruktúrou vhodné pre takýto chrup, ktorý, hoci je trvalý, je veľmi malý, a preto ho treba starostlivo sledovať. MALÍ psi sú skutočne náchylnejší na problémy lícnej strany zubov. Poruchy zatvorenia dentálneho oblúka medzi horným a dolným dentálnym oblúkom spôsobujú zlý skus, zvyšky jedál sa ukladajú medzi korunkami zubov a následkom je bakteriálna kolonizácia.

Veľká tráviaca citlivosť v období krátkeho a intenzívneho rastu

Počas odstavenia sa znižuje schopnosť šteniatka tráviť laktózu a postupne sa stáva schopným tráviť obilný škrob. Hoci sa jeho tráviace schopnosti vyvíjajú rýchlo, bielkoviny, tuk, organické látky a energiu v jedle využíva trojmesačné šteňa oveľa menej než dospelý pes. Prechod na inú stravu umožní prechod na Zdravú výživu, ktorá je vhodná pre veľkosť jeho papuľky a jeho zubov a prispieva k podpore jeho prirodzenej obranyschopnosti a harmonického rastu, pričom zaručuje optimálnu znášanlivosť.

Skorý vznik tukového tkaniva

Uspokojenie niekedy nevypočítateľného apetítu MALÝCH psov znamená, že treba brať do úvahy možné riziko nadváhy.

Pri narodení tvorí hmotnosť šteniatka malého plemena 5% z jeho hmotnosti v dospelosti, čo je päťkrát viac než u šteniatka veľkého plemena. Jeho hmotnosť, ktorú má po pôrode, sa znásobí 20-krát počas veľmi krátkeho štádia rastu, ktoré dosahuje svoju maximálnu intenzitu už v 2 mesiacoch jeho veku. U miniatúrnych psov (čivava, trpasličí špic...) končí rast vo veku okolo 8 mesiacov a u iných plemien malých psov okolo 10 mesiacov.

Kvôli tomuto dosť skorému rastu sa u MALÝCH psov veľmi skoro začína tvoriť tukové tkanivo. Tvorenie tukového tkaniva je priamo ovplyvnené množstvom skonzumovaných kalórií, je dôležité sledovať ich vývoj hmotnosti, hlavne pri sterilizácii, ktorá vo všeobecnosti zvyšuje riziko nadváhy. Zdravá výživa je vhodná pre MALÉ šteniatka, a keď je podávaná v odporúčaných množstvách, umožní predchádzať tomuto riziku, pričom zabezpečí harmonický rast.

Krmivo ako odmena by sa malo podávať iba za podmienky, že spĺňa požiadavky na výživu a je zahrnuté do výpočtu denného príjmu šteňaťa.

  • facebook
  • youtube
  • instagram