Nastavenia súborov cookie Obrovské šteňatá - Royal Canin

Obdobie rastu až po dospelosť

Tlačiť
Obrovské šteňatá

OBROVSKÍ psi

Psi obrovskej veľkosti, OBROVSKÍ psi, majú ako dospelí hmotnosť vyššiu ako 45 kg. Ku psom s takouto štandardnou veľkosťou patrí viac ako 25 plemien. Ich veľmi predĺžený a intenzívny rast by sa mal starostlivo sledovať, aby bolo možné bojovať proti vzniku porúch kostí a kĺbov, pričom treba zobrať do úvahy ich nízku tráviacu znášanlivosť.

Bernardín, Farbiar - poľovnícky pes, rotwajler – pes chrániaci stádo, bernardín – horský pes, novofundlandský pes – morský záchranný pes, atď., sú len niektoré z týchto plemien psov s impozantnou veľkosťou. Ich osobitný rast podčiarkuje krehkosť tela týchto mohutne stavaných psov.

Dva stupne obdobia veľmi predĺženého a intenzívneho rastu

OBROVSKÉ šteniatko dosiahne polovicu svojej hmotnosti dospelého psa okolo 5 mesiacov svojho veku. Medzi 2. a 8. mesiacom narastie v priemere 2 cm každé 2 týždne. Bude rásť až do 18 až 24 mesiacov svojho veku. Jeho hmotnosť po pôrode sa potom znásobí 80 až 100-krát (v porovnaní s malým plemenom, u ktorého je to 20 až 30-krát). Oveľa viac než u plemien malej a strednej veľkosti, odstavenie prebieha v kritickom období rastu, kedy sú výživové požiadavky šteniatka na maxime. Do ôsmich mesiacov jeho veku je prvé štádium rastu skutočne exponenciálne a extrémne rýchle. Vo veľkej miere sa zhoduje s obdobím, kedy si OBROVSKÉ šteniatko buduje svoju imunitnú obranu, t.j. medzi 4. a 12. týždňom života. Od 8 do 18-24 mesiacov, v období oveľa pomalšieho rastu, sa vyvíja svalstvo.

Príjem výživy by sa mal prispôsobiť

U šteniatka obrovského plemena spočíva riziko v snahe dosiahnuť príliš rýchly rast. Zdravá výživa vhodná pre prvé štádium rastu, od 2 do 8 mesiacov jeho veku, má striedmy obsah tuku a energie, aby bolo možné kontrolovať mieru rastu a predchádzať akejkoľvek nadváhe, pričom ponúka taký objem príjmu krmiva, ktorý nie je príliš obmedzený. Obsahuje živiny prispievajúce k posilneniu kostí a ochrane kĺbov, popri aktívnych zložkách, ktoré prispievajú k podpore imunitnej obrany šteniatka.

Od 8 mesiacov veku šteniatka sa rizikové obdobie pre jeho kostru končí: rastové chrupavky nachádzajúce sa na koncoch všetkých kostí sa začínajú zatvárať. Zatváranie chrupaviek končí okolo 18 mesiacov jeho veku. Šteniatko potom pokračuje v naberaní na váhe, vyvíja sa jeho svalová hmota, ale už tak veľa nerastie: dosiahlo už 90% veľkosti dospelého psa. Zdravá výživa vhodná pre toto druhé štádium rastu ponúka vyššiu koncentráciu energie než strava pre prvý stupeň, ale bez ničoho nadbytočného, aby nespôsobila nadváhu škodlivú pre ešte stále nezrelé kĺby.

Či už sa to týka prvého alebo druhého štádia rastu OBROVSKÝCH šteniatok, je dosť dôležité zobrať do úvahy ich citlivé trávenie.

Citlivý tráviaci systém

OBROVSKÉ šteniatka preukazujú vyššiu tráviacu citlivosť než iné šteniatka. Táto citlivosť pochádza z mnohých anatomických a fyziologických znakov. S proporcionálne menším tráviacim traktom než u malého psa je črevný prechod prakticky zdvojnásobený. Výsledkom toho je zvýšenie kvasnej aktivity, produkcia vlhka a nie veľmi konzistentná stolica. Zdravá výživa podporujúca rast je naformulovaná s bielkovinou výnimočnej kvality, aby bola vysoko stráviteľná. Spojenie kombinácie aktívnych zložiek, ktoré obohacujú črevnú flóru a chránia tráviacu sliznicu, spolu s psylliom regulujúcim prechod, poskytuje odpoveď na túto citlivosť a zlepšuje kvalitu stolice.

Zdravá výživa pre rast OBROVSKÉHO šteniatka ho podporuje počas dvoch štádií tohto rozhodujúceho obdobia tým, že mu poskytuje maximálnu tráviacu bezpečnosť a kontrolu miery rastu.

  • facebook
  • youtube
  • instagram