Nastavenia súborov cookie Veľké šteňatá - Royal Canin

Obdobie rastu až po dospelosť

Tlačiť
Veľké šteňatá

VEĽKÍ psi

Veľké plemená psov, teda VEĽKÍ psi, sú tí, ktorých hmotnosť ako dospelých sa pohybuje od 26 do 44 kg. Výborní psi na ochranu stáda, stopovanie, pomoc zrakovo postihnutým ľuďom, sú vernými spoločníkmi, vždy pripravení sprevádzať svojho pána pri športových vychádzkach. Ich rast by sa mal obzvlášť sledovať.

Strážni psi ako nemecký ovčiak, pátrací a záchranní psi ako belgický ovčiak – malinois, pastierski psi ako briard, asistenční psi ako zlatý retriever, pôvodní veľkí psi majú vo väčšine prípadov skutočné schopnosti pre prácu. Silní, oddaní, odolní, výnimočne všestranní, sú schopní žiť aj v mestskom prostredí, ak je splnená ich potreba byť aktívni vonku. Ich rast celkovo trvá 15 až 18 mesiacov. Tieto šteniatka majú často citlivejšie trávenie než šteniatka plemien malej veľkosti.

Vývin kostry treba sledovať

Počas svojho prvého roku šteniatko veľkého plemena znásobí svoju hmotnosť po pôrode viac než 80-krát, zatiaľ čo pes malého plemena, ktorý ako dospelý váži menej ako 10 kg, znásobí svoju hmotnosť po pôrode iba 20-krát a jeho rast sa ukončí okolo 10 mesiacov jeho veku (u miniatúrnych plemien ako je čivava niekedy dokonca skôr). Tieto rozdiely vysvetľujú, prečo poruchy týkajúce sa deformácie kostry sa takmer výlučne vyskytujú u psov veľkých plemien, čo potvrdzuje dôležitosť potravy, ktorá zabezpečí ich rast. Nedostatočný príjem bielkovín alebo vápnika môže skutočne ovplyvniť stavbu kostry. A naopak, strava obsahujúca príliš veľa energie podporí skorý nárast hmotnosti, ktorý ohrozuje šteniatko poruchami kostí alebo dyspláziou kĺbov. Obmedzenie množstva prijatej energie v kombinácii so správnym príjmom potravy umožní lepšie kontrolovať mieru rastu a tak minimalizovať riziká.

Citlivejšie trávenie

Po odstavení je tráviaci systém šteniatka nezrelý. Ešte nie je pripravené prispôsobiť sa veľkému množstvu krmiva a nie je schopné riadne stráviť škrob. U VEĽKÝCH šteniatok je zvýšená citlivosť spôsobená ich anatómiou: ich tráviaci trakt je proporcionálne menší než u malých psov a čas, ktorý sa potrava zdrží v hrubom čreve, je oveľa dlhší, čo má za následok vyššiu kvasnú aktivitu a slabú kvalitu stolice. Zdravá výživa je nastavená kombináciou živín zaručujúcich vyváženosť črevnej flóry, vlákniny ako je psylium, čo podporuje prechod cez črevá a vysoko stráviteľnej bielkoviny, čím zabezpečuje optimálne trávenie. Okrem toho, kvalitný príjem energie umožňuje harmonický rozvoj svalstva a tela. Tento príjem, ktorý má vysokú výživovú hodnotu, spĺňa vysoké požiadavky VEĽKÝCH šteniatok, pričom zabraňuje akémukoľvek riziku nadváhy a tým aj rizikám deformácie kostí a kĺbov.

Nadmerné žranie by malo byť zakázané

Majitelia veľkých psov si niekedy myslia, že keď svoje zvieratko prekŕmia, ako dospelé bude väčšie. Ale tak to nie je! Pes iba jednoducho skôr dosiahne veľkosť (a hlavne hmotnosť) dospelého psa. Tento skorý rast však nie je prospešný, pretože vystavuje nezrelú kostru týchto psov nadmernej aktivite, ktorá môže spôsobiť deformácie kostí a kĺbov. Nie je nezvyčajné, že majitelia psov veľkých alebo obrovských plemien pridávajú k strave svojho šteniatka doplnky bohaté na vápnik. Je to vhodné iba keď je pes kŕmený domácou stravou, ktorá je pripravená špeciálne pre psa a zakladá sa na mäse, zelenine a iných škrobových jedlách.

Ak je pes kŕmený pripravenou stravou kompletne naformulovanou pre jeho rast, a teda kontrolovaným príjmom vápnika, tieto doplnky sú nielen zbytočné, ale aj nebezpečné. Výskum potreby vápnika u psov veľkých plemien počas ich rastu jasne dokázal, že nadmerný príjem vápnika môže pôsobiť na rast kostí a viesť k deformáciám kostí a kĺbov.

  • facebook
  • youtube
  • instagram