Rast, kľúčová fáza

Tlačiť
Obdobie odstavu

Od narodenia po odstav

Ak bolo šteňa dobre socializované a odstavené, hoci sa narodí slepé a hluché, stačí mu len pár týždňov na to, aby bolo schopné zaujať svoje miesto v rodinnej hierarchii, ktorá je odlišná od hierarchie jeho vlastnej rodiny, matky a súrodencov.

Pôrod

Pôrod nastane po skončení gravidity, ktorá trvá priemerne 63 dní. Týždeň predtým si sučka privlastňuje rôzne predmety, aby si spravila hniezdo, hľadá si pokojné miesto, alebo naopak, vyhľadáva spoločnosť svojho pána. Plodový vak, v ktorom je šteňa, sa objaví maximálne dvanásť hodín potom, čo jej praskne plodová voda. Ak sa amniotická membrána neroztrhne, matka sa o to zvyčajne postará do minúty po vylúčení. Roztrhá pupočnú šnúru a olizuje hrudník novorodenca, čím stimuluje jeho prvé dýchacie pohyby. Vylúčenie ďalších šteniatok postupuje podobným spôsobom v intervaloch trvajúcich niekoľko minút až pol hodiny.

Vývoj nervovej sústavy šteňaťa narodením nekončí. Narodí sa hluché, slepé, obdarené veľmi zlým čuchom a so zle myelinizovaným nervovým systémom, a preto nie je schopné rýchlo prenášať zmyslové podnety, a teda aj pohyby. Matka tlačí svoje šteňatá k bradavkám, aby mohli cicať kolostrum. Toto prvé mlieko je dôležité pre získanie imunity. Popri jeho nutričných vlastnostiach, má oveľa vyšší obsah bielkovín ako mlieko. Dodáva im 95% protilátok, ktoré sú potrebné na ich ochranu pred infekciou. Matka teda pasívne postupuje "imunologickú pamäť" svojim šteňatám na obdobie piatich až siedmich týždňov, a to až do okamihu, kedy budú schopné aktívne sa brániť pred infekciami.

Prvé dni

Počas prvých týždňov sa o šteniatka stará matka. Lízanie bruška šteniatka je nevyhnutné, aby si šteniatka rozvinuli vylučovací reflex. Šteniatka cicajú mlieko približne dvadsaťkrát denne. Reagujú len na hmatové podnety a orientujú sa podľa zdroja tepla, čiže ich matky, ku ktorej sa pohybujú plazením. Očné viečka sa otvárajú medzi 10. až 15. dňom života. Mliečne zuby sa objavujú od 20. dňa života.

Vo veku okolo štyroch týždňov začínajú počuť a reagovať na zvuky. Toto je začiatok bádateľského obdobia, počas ktorého sa začínajú hrať, pripútajú sa k matke a rozoznávajú osobnosti svojich psích súrodencov. Chovateľ môže túto príležitosť, keď sú šteniatka bdelé, využiť, aby si zvykli na ľudskú vôňu a prítomnosť, môže sa s nimi hrať a jemne s nimi narábať.

Socializačné obdobie prebieha medzi 3. a 9. týždňom. Počas tohto obdobia, keď sa šteniatka učia spoločenskému životu, sa postupne stávajú schopné komunikovať a nadobúdajú pocit hierarchie, a to podľa matkiných pokarhaní, čuchových znakov a pozícií tela. V tomto období získavajú veľkú časť rovnováhy a obohacujú svoje okolie. Šteniatko si musí zvyknúť na rôzne podnety, s ktorými sa stretne, ako napríklad kričanie, hluk, vône, musí sa zoznámiť s osobami, s ktorými sa bude musieť stretávať.

Odstav mláďat

Laktácia trvá priemerne 6 týždňov po pôrode, s maximálnou produkciou okolo 3. týždňa veku. Počas tohto obdobia je veľmi dôležité kŕmiť matku s veľmi chutnou, vysoko energickou stravou, ktorá pokryje jej energetické požiadavky a zároveň nebude predstavovať obrovský objem krmiva. Množstvo mlieka vyprodukovaného sučkou môže byť odhadované podľa pravidelného váženia šteniatok pred a po kŕmení. Odhaduje sa, že 32-kilová sučka labradora kŕmiaca 8 šteniatok vyprodukuje 2,4-násobok vlastnej hmotnosti vo forme mlieka, ktorým kŕmi šteniatka.

Počas nasledujúcich týždňov ustupujúca mliečna produkcia núti matku opakovane vydáviť potravu ako doplnok výživy šteniatok, a to postupne, ako sa šteniatka začínajú prirodzene zaujímať o matkinu misku. Toto naznačuje začiatok odstavu mláďat, tento proces sa ukončí medzi šiestym a ôsmym týždňom veku, v ktorom prechádzajú na krmivo dospelých. Ako každá zmena potravy, odstav musí byť postupný proces, ktorý umožní šteniatkam postupne prejsť od mliečnej výživy k výžive vhodnej pre dospelých psov. Vyživovacie požiadavky šteniatok pri odstave sú kvalitatívne porovnateľné s požiadavkami ich matky na konci laktácie (počas tohto obdobia si znovu buduje svoje zásoby), čo podstatne zľahčuje úlohu chovateľa. Preto môže poskytnúť šteniatkam rovnakú zdravú výživu, ktorá je navrhnutá pre laktujúce sučky a rastúce šteniatka, ideálne je zamiešať ju vo vlažnej vode alebo v mlieku. Neskôr sa táto potrava, ktorá dokonalé spĺňa všetky požiadavky, stále menej a menej riedi vodou, aby sa na konci odstavenia šteniatok bez problémov podávala, predtým, ako prejdú na Zdravú výživu, ktorá podporuje ich rast a je určená na obdobie po odstave šteniat.

  • facebook
  • youtube
  • instagram