Nastavenia súborov cookie Hygiena a starostlivosť - Royal Canin

Život s vaším šteňaťom

Tlačiť
Hygiena a starostlivosť

Jednoduché gestá

Starostlivosť o šteňa si vyžaduje, aby ste pravidelne opakovali niekoľko krokov, ktoré, ak sa budú opakovať po celý jeho život, zabezpečia jeho správnu hygienu a umožnia Vám sledovať nezvyčajné príznaky, ktoré môžu odhaliť chorobu a upozornia Vás na ňu.

Nevyhnutné venčenie

Venčenie je nevyhnutné pre blaho šteňaťa, a to nielen preto, aby sa naučilo robiť potreby vonku. Faktom je, že pes je spoločenské zviera, ktoré sa potrebuje stretávať s inými živými bytosťami a skúmať teritórium. Či už žije v byte alebo rodinnom dome, určite mu nebude stačiť jedna päťminútová prechádzka ráno a druhá večer, alebo dokonca pohyb v zavretej záhrade, . Mladý pes potrebuje veľa krátkych vychádzok v miestach, kde mu nehrozí príliš veľa rizík. Šteňa by sa už v ranom štádiu malo naučiť bez vzpierania chodiť na vôdzke a na zavolanie prísť k nohe. Prechádzky bez vôdzky sú vhodné v otvorených priestoroch a v prírode.

Každodenná starostlivosť o Vaše šteňa

Nos

Neustále v priebehu dňa by mal byť vlhký a svieži. Počas spánku však môže vyschnúť. Keď sa šteňa prebudí, je potrebné opäť ho navlhčiť. Akákoľvek prítomnosť chrastičky, praskliny, výrazný alebo hnisavý výtok sú príznakom choroby, ktorý musí vyšetriť veterinárny lekár.

Papuľa

Mala by byť čistá a relatívne priliehajúca. V závislosti od plemena môže byť ovisnutá, ale nemusí. V tom prípade by ste mali sledovať výskyt trhlín alebo červených škvŕn.

Zuby

Mali by byť biele a ďasná ružové: akékoľvek červené čiary na okraji zubov sú neprirodzené a znamenajú bolestivý zápal, ktorý môže u psov spôsobiť stratu chuti do jedla. Už vo veľmi ranom veku by ste mali šteňa naučiť, aby si nechalo skontrolovať ústa a umyť zuby s kefkou a zubnou pastou určenou špeciálne pre neho. Tento veľmi účinný prostriedok pre zabránenie vzniku zubného kameňa by sa mal používať každý deň. Existuje aj množstvo suchých potravín a "zubných tyčiniek" vhodných pre zuby, ktoré sú účinné, ak sa používajú každý deň.

Oči

Oko by malo byť svetlé a vlhké, s ružovými sliznicami. Vo vnútornom kútiku nesmie byť viditeľný žiaden výtok.

Uši

Voľne visiace uši je potrebné kontrolovať častejšie: Je to spôsobené tým, že uzavretie vonkajšieho zvukovodu ušnicou neumožňuje riadne vetranie zvukovodu. Voľne visiace uši je potrebné čistiť raz alebo dvakrát týždenne a vzpriamené uši každých štrnásť dní. Pri čistení používajte riešenie vhodné pre psie uši. Mali by ste postupovať nasledovne: Vsuňte hrot do zvukovodu (neexistuje riziko perforácie bubienka, pretože zvukovod je tvarovaný do L), potom nakvapkajte ošetrujúci produkt, hrot vyberte, masíruje základňu ušnice asi 30 sekúnd a na záver vysušte zvukovod kúskom vaty alebo obväzom bez toho, aby ste ich strkali dnu.

Genitálie a konečník

Pravidelné sledovanie samčích a samičích genitálií umožňuje kontrolovať, či sú čisté: akúkoľvek prítomnosť výtoku by mal skontrolovať veterinárny lekár. Konečník musí byť čistý a nesmie mať príznaky hnačky.

Nohy a pazúry

mali by ste pravidelne kontrolovať, či jeho labky nie sú poranené a či sa mu do niektorej z nich nezapichol klások, keď ste boli na prechádzke.

Existujú dva typy pazúrov: paznechty a prstové pazúry. Ich rast je kontinuálny a normálna aktivita psa by mala zabezpečiť dostatočný oder prstových pazúrov.

Srsť

Starostlivosť sa bude líšiť v závislosti od typu chlpov. Pri starostlivosti postupujte nasledovne: veľmi krátke chlpy češte raz týždenne gumenou kefou, krátke a tvrdé chlpy prejdite mykajúc kefou proti smeru a následne v smere rastu chlpov raz za dva dni. Dlhé chlpy si vyžadujú denné kefovanie po dôkladnom rozmotaní.

V lete mladého psa po vykúpaní v rieke alebo v mori radšej opláchnite, aby ste odstránili všetky usadené dráždivé častice. Frekvencia kúpania doma líši v závislosti od štruktúry chlpov. Psov s veľmi krátkymi chlpmi stačí umývať dvakrát za rok, psov s dlhými vlasmi zhruba každé tri mesiace. Ak si pes zvykne na kúpanie už v mladom veku, bude túto činnosť, ktorú môžete v prípade dobrého počasia vykonávať aj vonku, znášať pomerne dobre. Vo vani budete musieť zabezpečiť protišmykovú podložku a používať len vlažnú vodu. Používajte len špeciálne psie šampóny s vlažnou vodou na predtým rozmotaných chlpoch.

Vakcíny

Psinka, parvovírusová infekcia psov, besnota, leptospiróza, infekčná hepatitída... Na šteňa, ktoré už nie je chránené materskými protilátkami, číha veľa smrteľných chorôb. Preto je potrebné dodržiavať rozvrh jeho imunizácie, vrátane jej posilňovania. Dôsledné prehliadky u veterinárneho lekára sú nevyhnutné.

Antiparazitiká proti vonkajším a vnútorným parazitom

Blchy a kliešte sa objavujú pravidelne, hlavne na jar. Na trhu je k dispozícii množstvo výrobkov: spreje, bodové aplikátory, goliere. Umožňujú účinne bojovať proti škodlivým účinkom týchto parazitov, ktoré môžu ovplyvniť tiež ľudské zdravie, na zdravie zvieraťa. Pokiaľ ide o odčervenie šteňa, malo by sa vykonávať systematicky a pravidelne podľa inštrukcií veterinárneho lekára, pretože výber produktu závisí okrem iného aj od veľkosti zvieraťa, jeho veku, životného štýlu, atď.

  • facebook
  • youtube
  • instagram