Nastavenia súborov cookie Privítanie - Royal Canin

Život s vaším šteňaťom

Tlačiť
Privítanie

Príchod šteňaťa ku Vám

Či už je Váš pes dospelý, alebo je to šteňa práve odstavené od svojej matky, na jeho príchod sa musíte pripraviť. Okamžite po jeho príchode by sa mali začať uplatňovať viaceré pravidlá, ktoré psovi uľahčia nájsť si miesto v jeho novom domove.

Šteňa sa bude po svojom príchode zoznamovať s jednotlivými členmi rodiny a s prostredím, v ktorom sa bude od tohto okamihu vyvíjať. Všeobecne platí, že šteňa potrebuje jeden alebo dva dni, aby si zvyklo. Ak budete pokojní a nežní, rýchlejšie si nájde svoje obľúbené miesta, kde sa bude cítiť lepšie.

Svorkové zviera u Vás doma

Pes je svorkovým zvieraťom. Je vyrovnaný, ak cíti stabilitu a hierarchiu svorky. Preto musí pochopiť, že tým dominantným je človek. Toto pravidlo sa vzťahuje na všetkých psov bez ohľadu na ich veľkosť, a zabraňuje tomu, aby sa zviera stalo rodinným "tyranom". Predovšetkým je dôležité neustále sa správať rovnako. Keď šteňa príde, malo by byť uvítané s nežnosťou, aby získalo istotu, ale aj s rozhodnosťou, pokiaľ ide o zakázané veci. Tak nič nenaruší vzťah založený na dôvere, ktorý sa v priebehu času vytvorí medzi psom a jeho pánom.

Čo je dovolené a čo nie

Pes je schopný veľmi rýchlo pochopiť rozdiel medzi tým, čo je dovolené a čo nie. Napríklad, ak budete tolerovať, keď sa v prvých dňoch usadí na pohovke alebo na posteli, neskôr nebude ľahké dostať ho odtiaľ preč. Preto je dôležité ukázať mu, kto je pánom v dome, a to tým, že mu zakážete, aby chodil po posteliach, a tým, že mu pridelíte jeho vlastné hračky. Tiež by ste mu mali určiť pokojné a tiché miesto, kde bude mať svoje jedlo, a nedovoľte mu, aby chodil žobrať o jedlo vždy, keď to uzná za vhodné. Taktiež je dôležité, aby mal určené miesto na spanie, koberec alebo búdu, ktoré by sa vždy mali nachádzať ďaleko od okien a dverí, aby nemohol mať pocit, že má kontrolu nad príchodmi do domu a odchodmi z neho.

Aké veci bude potrebovať?

Veci, ktoré by ste mu mali poskytnúť, sú jednoduché, ale nevyhnutné. V prvom rade budete potrebovať obojok a vôdzku na vychádzky, spolu s dvoma miskami, ktoré budú vyhradené iba pre neho. Jedna miska bude na jedlo a druhá na vodu. Radšej zvoľte samostatné nerezové alebo sklenené nádoby, ktoré sa ľahko čistia a nezadržiavajú pachy. Navyše, niektoré psy majú kožné alergie na plasty. Postarajte sa, aby mal vždy k dispozícii čerstvú vodu a aby boli jeho misky vždy čisté. Kôš na spanie jednoznačne umožní určiť jeho miesto pre odpočinok. Tiež by ste mali zabezpečiť všetko, čo bude potrebné pri starostlivosti o jeho kožuch, a to podľa typu jeho srsti. Niekoľko hračiek primeraných jeho veku doplní vybavenie potrebné na riadne zabývanie Vášho nováčika.

Bezpečnosť

Šteňa je vystavené mnohým potenciálnym nebezpečenstvám. I keď spí veľa, radšej na neho dávajte pozor, aj keď to znamená, že ho na tých niekoľko hodín Vašej neprítomnosti dáte do miestnosti, kde mu žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Mali by ste mu zakázať prístup napríklad ku schodisku, kde je riziko pádu, či do detskej izby s hračkami, ktoré by mohol obhrýzať alebo dokonca prehltnúť.

  • facebook
  • youtube
  • instagram