Nastavenia súborov cookie Výber - Royal Canin

Život s vaším šteňaťom

Tlačiť
Ako si vybrať šteňa

Ako si vybrať šteňa

Zvoliť si život so psom je rozhodnutie, ktoré sa stane Vašim dlhoročným záväzkom, a ktoré si treba dôkladne premyslieť. Psy sa v priemere dožívajú viac ako desať rokov. Preto by ste si jednak mali vybrať psa, ktorý bude vyhovovať Vášmu životnému štýlu, ale takisto sa budete musieť učiť, ako s ním žiť.

Ktoré plemeno si vybrať?

O nemeckom ovčiakovi sa hovorí, že je poslušný, labrador láskyplný k deťom, chrt nezávislý... Avšak žiadneho psa nemôžeme len tak kategorizovať. V skutočnosti by ste mali vyberať plemeno v závislosti od úlohy, ktorú od svojho psa očakávate, pričom treba brať ohľad aj na jeho váhu a veľkosť. Je zrejmé, že výber yorkshirského teriéra ako strážneho psa majetku sa zdá byť rovnako nevhodné ako zamykanie nemeckej dogy alebo pyrenejského horského psa celý deň v byte. Platí všeobecné pravidlo, že malý pes, aj keď nepokojnejší, bude potrebovať menej životného priestoru ako stredne veľký pes. Pre veľké plemená psov vždy platí, že potrebujú väčší priestor pre život. Bez ohľadu na zvolené plemeno, vždy by ste mali mať na pamäti, že každý majiteľ musí venovať svojmu psovi pozornosť, a to niekoľkokrát v priebehu dňa. Aby ste sa uistili o správnosti svojej voľby, zožeňte si informácie z chovateľských klubov a od chovateľov. Výstavy psov sú ideálnym miestom, kde sa dá objaviť maximálna rozmanitosť psích plemien a hovoriť s odborníkmi na jednotlivé plemená.

Pes alebo sučka?

Sučky sú vo všeobecnosti menšie než psy, čo môže byť tiež jedným z výberových kritérií. Hlavné nepríjemnosti sú spojené s obdobiami hárania dvakrát ročne, spravidla na jar a na jeseň. Vždy to má za následok, že sa okolo nich zhromaždia psy, prejavujúce svoje pevné odhodlanie páriť sa.

Kde je možné získať psa?

Je lepšie kúpiť šteňa od chovateľa, ktorý sa na dané plemeno špecializuje. Šteňatá sú potomkami jednotlivcov, ktorých dobre pozná, sám ich vybral a môže Vám o nich porozprávať. Šteňa tak predstavuje záruku splnenia morfologických kritérií, ktoré stanovuje štandard pre dané plemeno. To isté platí aj pre hlavné črty v jeho dispozícii. Odporúča sa aj návšteva chovateľskej stanice. Umožní Vám to vidieť matku šteniat, poznať životné podmienky vrhu už od narodenia a budete mať možnosť hovoriť s chovateľom. Ak je chovateľ profesionálom, určite sa bude chcieť ubezpečiť, že voľba šteňaťa daného plemena zapadne do životného štýlu kupujúceho. Zoznam chovateľských staníc Vám môžu poskytnúť psie združenia, veterinári a chovateľské kluby.

  • facebook
  • youtube
  • instagram