Nastavenia súborov cookie Bielkoviny - Royal Canin

Bielkoviny

Tlačiť

Pre podporenie rastu, gravidity, laktácie a fyzickej námahy

Mačky a psi potrebujú veľa bielkovín. Niektoré fyziologické stavy sú náročnejšie než iné: generačné a regeneračné javy ako napríklad rast, gravidita, laktácia a fyzická námaha.

Bielkoviny sú molekuly vytvorené z aminokyselín v preddefinovanom reťazci, ktorý určuje ich charakter a ich úlohy. Aminokyseliny, ktoré sú vyprodukované rozpadom bielkovín z potravy v tráviacom trakte, potom slúžia ako základ telesnej syntézy bielkovín, ktoré telo potrebuje na stavbu alebo regeneráciu svojich orgánov a štruktúr, prepravu určitých molekúl, posielanie správ z jedného orgánu do druhého (hormóny) a boj s chorobou (protilátky), popri iných veciach.

Bielkoviny sa nachádzajú v koncentrovanej forme v živočíšnych produktoch (mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky) a niektorých rastlinných produktoch (obilný lepok, šošovica, hrach, sója, kvasnice). Obilniny pridané do zloženia krmiva pre psov a mačky tiež pomáhajú dodať bielkoviny.

Aminokyseliny

Niektoré bielkoviny sú také zložité a chemicky "kompaktné", že ich trávenie nedokáže rozštiepiť, a preto sa aminokyseliny nemôžu v čreve vstrebať. Z toho dôvodu nemajú pre zviera žiadnu výživnú hodnotu. Ide tu napríklad o perie alebo srsť.

Stručné zhrnutie

Aminokyseliny sú stavebné jednotky bielkovín a ich odvodenín. Bielkoviny obsahujú celkovo asi 20 aminokyselín a len 11 (u mačiek) alebo 10 (u psov) z nich telo nevytvára, a je preto nevyhnutné dodávať ich v krmive. Krmivo tiež musí obsahovať aj iné aminokyseliny, ale tieto tvoria len menšiu časť celkového príjmu bielkovín, keďže ich úloha je menej špecifická.

Úloha v tele

Aminokyseliny z bielkovín prijímaných potravou tvoria stavebné jednotky všetkých bielkovín, ktoré telo vytvára za účelom zabezpečenia jeho životných pochodov a fyziologických funkcií.

Prirodzené zdroje

Všetky bielkoviny v krmive, či už živočíšneho alebo rastlinného pôvodu, sú zložené z aminokyselín poprepájaných chemickými väzbami.

Esenciálne aminokyseliny

Arginín, histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín...

Ak nie je v krmive podávaná ktorákoľvek z týchto esenciálnych aminokyselín, zastaví sa tvorba životne dôležitých bielkovín. Zviera následne začne využívať svoje vlastné bielkoviny, aby si telo vytvorilo, čo potrebuje. To môže postupne ohroziť aj jeho prežitie.

Stručné zhrnutie

Telo si esenciálne aminokyseliny* nedokáže syntetizovať, a preto ich musí v primeranom množstve prijímať potravou.

Úloha v tele

Esenciálne kyseliny majú priliehavé pomenovanie (esenciálny = nenahraditeľný), lebo bez nich by v tele nemohla prebiehať bežná syntéza bielkovín.
Ich nedostatok spôsobuje u mačiatok a šteniatok spomalenie rastu a u dospelých zvierat spôsobuje poruchy základných životných pochodov, ako je odbúravanie dusíkatých odpadových látok či tvorba hemoglobínu.

Prirodzené zdroje

Potravné bielkoviny s ‘vysokou biologickou hodnotou’ sú tie, ktoré sú dobre stráviteľné a majú zároveň vysoký obsah esenciálnych aminokyselín, teda bielkoviny v kaseíne, vajciach, mäse a rybách a sójových výťažkoch.

*Arginín, histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, taurín (len u mačiek), treonín, tryptofán, valín.

Sírnaté aminokyseliny

Metionín a cystín

Sírnaté aminokyseliny sú nenahraditeľné pri syntéze hlavnej bielkoviny pre stavbu strsti, keratínu. Nedostatok sírnatých aminokyselín má za následok vypadávanie srsti, spomalenie tempa jej rastu, a vo všeobecnosti tiež vysušený a lámavý výzor srsti.

Stručné zhrnutie

U dospelého psa môže až 30% jeho dennej potreby bielkovín pripadať na syntetické procesy, nevyhnutné pre obnovu kože a srsti.

Úloha v tele

Za esenciálnu kyselinu sa považuje len metionín. Ak je prísun cystínu dostatočný, napomáha uvoľneniu metionínu pre iné funkcie. Pri látkovej premene sírnatých aminokyselín vzniká kyselina sírová, ktorá sa vylučuje močom. Prirodzená potrava mäsožravcov je bohatá na sírnaté aminokyseliny a vedie preto ku vzniku kyslého moču.

Prirodzené zdroje

Sírnaté aminokyseliny sa vyskytujú v živočíšnych bielkovinách vo veľkom množstve. V potrave mačiek alebo psov tieto aminokyseliny len zriedka chýbajú. Výnimkou sú prípady, keď zviera dostáva neobohatenú vegetariánsku potravu. Mačky sú na ich nedostatok citlivejšie ako psy.

Metionín a cystín sa vyskytujú v hojnom množstve vo vaječných a rybích bielkovinách, a tiež v mliečnom kaseíne. Pšeničný a kukuričný glutén je tiež veľmi bohatý na metionín a cystín.

Arginín

Arginín je pre mačky a psy esenciálna kyselina. U novonarodených mláďat sajúcich materské mlieko s nedostatkom arginínu sa skoro začne tvoriť šedý zákal, ktorý spôsobuje slepotu. Arginín je tiež medziproduktom pre tvorbu oxidu dusnatého (NO), ktorý uvoľňuje hladkú svalovinu krvných ciev. Podávanie arginínu môže mať preto pozitívny účinok pri ochoreniach srdca alebo obličiek.

Stručné zhrnutie

Arginín sa zúčastňuje na syntéze močoviny z amoniaku. Ak v krmive chýba arginín, prejavia sa u mačiek do niekoľkých hodín klinické príznaky otravy amoniakom, spojené so zvracaním, nadmerným vylučovaním slín a nervovými problémami. Ak nedôjde k urýchlenému doplneniu arginínu, môže zviera uhynúť.

Úloha v tele

Ukázalo sa, že u ľudí trpiacich na závažnú chronickú srdcovú nedostatočnosť, tlmí arginín problémy s dýchaním, spôsobené zvýšenou produkciou CO2 v dôsledku námahy. Arginín tiež zohráva úlohu v imunitných mechanizmoch.

Prirodzené zdroje

Arginín je v hojnej miere prítomný v zvieracích tkanivách, napr. vo svaloch, koži a srsti. Pomerne bohatá je na arginín aj želatína.

Glutamín

Glutamín je veľmi dôležitá aminokyselina pre látkovú výmenu rýchlo sa obnovujúcich buniek, ako sú bunky tráviaceho traktu a imunitného systému. Aj keď za normálnych okolností nie je esenciálnou kyselinou, môže sa ňou glutamín za určitých okolností stať. Preto sa označuje ako podmienečne esenciálna aminokyselina.

Stručné zhrnutie

Počas choroby alebo silného stresu sa spotreba aminokyselín výrazne zvyšuje a koncentrácia glutamínu v krvi klesá. To spôsobuje riziko porušenia črevnej sliznice, pri ktorom sa črevné baktérie môžu dostať do krvného riečiska.

Úloha v tele

Glutamín plní mnohé funkcie v spojitosti so syntézou bielkovín. Je medziproduktom zlúčenín, ktoré vstupujú do procesu vytvárania bunkovej DNA, reguluje syntetické procesy v pečeni a podieľa sa na detoxikačných procesoch.

Glutamín slúži ako zdroj energie pre bunky črevnej sliznice. Ak ho zviera prijíma počas kritického obdobia v nízkom množstve, môže sa narušiť celistvosť črevnej bariéry. Doplnok glutamínu znižuje riziko odumretia klkov. Prospieva tiež počas zotavovania sa po dlhšie trvajúcich zažívacích ťažkostiach.

Prirodzené zdroje

Glutamín sa tvorí v mnohých tkanivách a asi 60% ho/glutamínu je voľne uložených v svaloch. Ak sa u zvieraťa zvýši jeho potreba, nemusí ho byť telo schopné tvoriť v dostatočnom množstve. Dobrým zdrojom glutamínu je pšeničný glutén, ktorý ho obsahuje až do 40%. Používa sa tiež ako náhrada mliečnych bielkovín pre novonarodené mláďatá.

Lyzín

Lyzín je esenciálna aminokyselina pre mačky aj psy a musí sa dodávať v krmive, pretože je nevyhnutná pri syntéze všetkých pre telo potrebných bielkovín. Nedostatok lyzínu u mačiatok a šteniat napríklad spomaľuje ich rast.

Stručné zhrnutie

Lyzín je veľmi citlivý na vplyv tepla a príliš nešetrné tepelné spracovanie vyvoláva reakciu s cukrami (Maillardova reakcia), čím sa lyzín stáva pre telo nevyužiteľným. Ak napríklad zahrejeme mlieko na príliš vysokú teplotu, prebehne reakcia medzi lyzínom a laktózou. Vďaka jeho špecifickej citlivosti je lyzín vhodným ukazovateľom pri kontrole toho, či je potravina uvarená.

Úloha v tele

Okrem jeho hlavnej funkcie pri syntéze bielkovín, preukázali štúdie pozitívny vplyv zvýšeného príjmu lyzínu v krmive na odolnosť mačiek proti herpes vírusu, ktorý je jedným z pôvodcov ochorení horných dýchacích ciest, spoločne nazývaných rinitída mačiek. Herpes vírus spôsobuje vo všeobecnosti závažnejšie klinické príznaky ako iní pôvodcovia, a to zvlášť v oku. Neimunizované mačiatka môžu v dôsledku infekcie uhynúť. Doplnok lyzínu tlmí u infikovaných zvierat intenzitu vylučovania vírusu a klinické príznaky ochorenia.

Prirodzené zdroje

Na lyzín sú bohaté živočíšne bielkoviny, predovšetkým mäso a mliečny kaseín. Veľké množstvo ho tiež obsahujú sójové bielkoviny. Nedostatok lyzínu hrozí najmä pri potrave založenej na obilninách, pri ktorej je nevyhnutné podávať doplnok tejto aminokyseliny.

Tyrozín a fenylalanín

Farba srsti závisí od prítomnosti zŕn feomelanínu (žlté až červené farbivá) a zŕn eumelanínu (hnedé až čierne). Pri tvorbe týchto farbív ja potrebná prítomnosť dvoch aromatických aminokyselín (nazývajú sa tak kvôli ich cyklickej štruktúre), tyrozínu a fenylalanínu.

Nedostatok príjmu tmavých alebo čiernych činiteľov u zvieraťa vyvoláva sčervenanie sfarbenia srsti, čo sa už dokázalo u mačiek. Výskumy so šteňatami novofundlandského psa a čierneho labradora preukázali, že hladina fenylalanínu a tyrozínu potrebná pre optimálne vyfarbenie srsti je dvojnásobná v porovnaní s požiadavkami stanovenými vzhľadom k celkovému rastu. Podávanie tyrozínu dokonca napomáha zvýšiť intenzitu sfarbenia srsti.

Stručné zhrnutie

Typické sfarbenie siamskej mačky (tzv. odznakové) spôsobujú vlastnosti tyrozinázy, kľúčového enzýmu pri tvorbe melanínu. Pri tomto plemene enzým pracuje len pri relatívne nízkej teplote. Teplejšie partie ako boky, brucho a chrbát zostávajú svetlé, zatiaľ čo studenšie časti ako hlava, labky a chvost sú vyfarbené.

Úloha v tele

Okrem jeho vplyvu na sfarbenie srsti a dúhovky je tyrozín medziproduktom pre tvorbu dopamínu, noradrenalínu a adrenalínu. Tieto látky sa podieľajú na správnom fungovaní mozgu a na rozmnožovacích funkciách. Doplnok tyrozínu má preto pozitívny vplyv na plodnosť.

Prirodzené zdroje

Tyrozín sa prijíma buď priamo v krmive alebo sa syntetizuje z esenciálnej aminokyseliny fenylalanínu. Mlieko a mliečne produkty sú výborné zdroje tyrozínu. Z rastlinných zdrojov len ryža obsahuje nezanedbateľné množstvo tejto aminokyseliny.

Taurín

Taurín sa používa na prevenciu a liečbu závažnej srdcovej choroby známej ako kongestívna kardiomyopatia. Pre mačky je taurín esenciálnou aminokyselinou. Je dôležitá pre zrak a rozmnožovaciu funkciu. Poskytuje ochranu pred voľnými radikálmi, a je preto prvotriednym antioxidantom v boji proti starnutiu.

Stručné zhrnutie

Taurín objavili v roku 1826 v žlči hovädzieho dobytka (Bos taurus), Táto aminokyselina obsahujúca síru sa nachádza vo väčšine živočíšnych tkanív a sústreďuje sa vo svaloch. Na rozdiel od typických aminokyselín však nezohráva pri tvorbe bielkovín žiadnu úlohu.

Úloha v tele

Taurín umožňuje pečeni vytvárať žlčové soli. Taktiež pôsobí pri regulácii príjmu a výdaja vápnika bunkami, čím následne ovplyvňuje funkciu srdca. Má v bunkách rozhodujúci antioxidačný účinok a je tiež medziprodukom pri syntéze zložitých kožných lipidov (glykosfingolipidov), ktoré majú antibakteriálne účinky.

Prirodzené zdroje

Mäso (napr. vnútornosti hydiny) je hlavný prirodzený zdroj taurínu.

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom

Iné pomenovanie: BCAA

Leucín, izoleucín a valín tvoria medzi esenciálnymi aminokyselinami skupinu aminokyselín s rozvetveným reťazcom (BCAA). Sú predmetom výskumu kvôli ich predpokladanej schopnosti spomaľovať rast nádorov. Klinické štúdie na človeku poukazujú na spojitosť medzi podávaním BCAA a dĺžkou prežívania.

Stručné zhrnutie

Telo nedokáže dostatočne rýchlo syntetizovať leucín, izoleucín a valín, a preto sa ich množstvo, ktoré zviera potrebuje, musí dodať v krmive. Obsah týchto troch aminokyselín v krvi sa mení v závislosti od ich príjmu viac, ako pri všetkých ostatných aminokyselinách.

Úloha v tele

Valín, leucín a izoleucín sú schopné podporovať tvorbu bielkovín a spomaľovať ich odbúravanie vo svaloch. Táto vlastnosť sa v zvýšenej miere pripisuje leucínu, ktorý je samotný rovnako účinný ako zmes všetkých troch aminokyselín. Citlivosť na leucín sa so stúpajúcim vekom pravdepodobne znižuje. BCAA podporujú prírastky svaloviny a zabraňujú svalovej atrofii u vychudnutých a rakovinou postihnutých zvierat.

Prirodzené zdroje

Valín, leucín a izoleucín predstavujú najmenej tretinu všetkých esenciálnych aminokyselín, z ktorých sú utvorené svalové bielkoviny. Sú to jediné aminokyseliny, ktoré sa na začiatku štiepia v svaloch.

Karnitín

Z pohľadu fyziológie, nám karnitín pomáha premieňať tuky na palivo pre bunky. Je preto veľmi užitočný a účinný počas fyzickej námahy, najmä trvalej. Pri niektorých plemenách (boxery, dobermany, kokeršpaniely, atď.) býva ťažké ochorenie srdca často spájané s nedostatočnou tvorbou karnitínu v tele. Pri obéznych zvieratách je možné docieliť rýchlejší úbytok hmotnosti pridaním karnitínu do krmiva.

Stručné zhrnutie

Karnitín nie je esenciálna aminokyselina a za normálnych okolností ho telo vytvára z dvoch iných aminokyselín, lyzínu a metionínu. Do krmiva sa musí pridávať len vtedy, keď ho telo nedokáže vytvoriť v množstve pokrývajúcom jeho potreby. Z hľadiska chemickej štruktúry môže mať dve formy molekuly, A a L, z ktorých iba L-karnitín je aktívny a účinný.

Úloha v tele

Energiu získavajú psy a mačky predovšetkým oxidáciou tukov v mitochondriách, ktoré v bunkách fungujú ako miniatúrne agregáty. Úlohou karnitínu je prenášať mastné kyseliny cez membránu, ktorá obklopuje každú mitochondriu. Karnitín má tiež významnú úlohu pri rozmnožovaní. Pri niektorých druhoch zvyšuje podávanie karnitínu počas gravidity a laktácie hmotnosť narodených mláďat a počet mláďat vo vrhu.

Prirodzené zdroje

Popri jeho tvorbe v pečeni, je ďalším zdrojom potrava. Surové mäso, zvlášť baranie a jahňacie, je bohatým zdrojom karnitínu, zatiaľ čo rastliny ho obsahujú len zanedbateľné množstvá.

  • facebook
  • youtube
  • instagram