Nastavenia súborov cookie Ďalšie živiny - Royal Canin
Home Zdravá výživa Živiny Ďalšie živiny

Ďalšie živiny

Tlačiť

Skutočná pridaná hodnota

V súčasnosti majú niektoré jedlá ambicióznejšie ciele než jednoducho spĺňať výživové požiadavky vyhýbaním sa nadbytku a nedostatku. Z hľadiska zdravej výživy je užitočné preskúmať vybrané živiny, ktoré môžu mať pridanú hodnotu v prevencii niektorých ochorení, v spomalení degeneratívnych procesov ako je starnutie, alebo jednoducho v zlepšení pohodlia zvieraťa.

Pomenovania „Nutraceutický“ a „Zdravá výživa“ sa niekedy používajú v súvislosti so živinami, ktoré nie sú základné, ale môžu zlepšiť kvalitu života.

Táto veľmi rozmanitá skupina, ktorá sa stále zväčšuje s nárastom našich poznatkov o výžive, zahŕňa rôzne látky ako sú antioxidanty na boj proti voľným radikálom, látky na ochranu kĺbov, prírodné výťažky na posilnenie ochrany kože, baktérie na vyváženosť črevnej flóry, atď.

Ich zoznam je veľmi dlhý, ale vybrali sme niekoľko kľúčových príkladov.

Tieto ďalšie živiny môžu mať krátkodobé alebo dlhodobé účinky. Krátkodobým cieľom je zlepšenie fungovania tela alebo zmiernenie nežiaduceho javu, ako sú bolestivé kĺby, podráždenia kože alebo poruchy trávenia. Z dlhodobejšieho pohľadu je cieľom minimalizovať výskyt externých ohrození a obmedziť vplyvy procesu starnutia na určitých orgánoch.

Tieto živiny pôsobia na telo a myseľ zvieraťa – kognitívne schopnosti. Poskytovanie antioxidantov od skorého veku napríklad pomáha bojovať proti vzniku šedého zákalu u starnúceho psa a výskytu niektorých problémov správania spojených so stratou týchto adaptačných schopností. Veľa štúdií na ľuďoch preukázalo účinnosť antioxidantov v prevencii niektorých neurologických ochorení, ako je Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba.

Voda

Voľný prístup k čistej vode zabraňuje dehydratácii, ktorej príznaky sú suchá koža so stratou pružnosti, keď sa pri natiahnutí ťažšie napĺňajú krvné kapiláry, zvýšená tepová frekvencia a zvýšená telesná teplota. Psy a mačky s 10 % dehydratáciou s vysokou pravdepodobnosťou uhynú. Je dôležité sledovať príjem vody zvierat, zvlášť s pribúdajúcim vekom. Zvýšený príjem vody môže byť príznakom cukrovky alebo počiatku ochorenia obličiek.

Stručné zhrnutie

Voda (H2O), najznámejšia organická látka, je hlavnou zložkou tela zvierat (75 % pri narodení a 60 % v dospelosti). Je pre život najdôležitejšou živinou, v absolútnom aj relatívnom význame. Podieľa sa na všetkých hlavných fyziologických funkciách. Telesný tuk obsahuje 15 % vody, kostra 50 %, svalstvo 75 % a krv 83 %. O mačkách je známe, že pijú málo, pretože majú schopnosť koncentrovať moč. Ale ak je táto koncentrácia privysoká, zvyšuje sa riziko kryštalizácie a tvorby močových kameňov, preto musíme mačky v pití podporovať.

Úloha v tele

Voda má pre život nenahraditeľné postavenie:

 • ideálne disperzné prostredie pre živiny a odpadové látky;
 • optimálne prostredie pre všetky biochemické reakcie;
 • regulácia telesnej teploty;
 • zvlhčovanie kĺbov, očí a vnútorného ucha (vedenie zvuku)...

Prirodzené zdroje

Telo prijíma vodu z troch zdrojov:

 • z pitia, čo je hlavný zdroj;
 • z potravy, kde sa jej obsah pohybuje od 10 % (granule) do 85 % (konzerva);
 • z oxidačných reakcií živín (napr. z 1 g oxidovaných tukov v tele vznikne 1,07 g vody).

Antioxidanty

Iné pomenovanie: antioxidačné látky

Mapovanie úloh antioxidantov je v dnešnej dobe jedným z hlavných predmetov medicínskeho výskumu . Medzi ich úlohy patrí boj proti starnutiu, prevencia a liečba kardiovaskulárnych ochorení, niektorých druhov rakoviny, nervových ochorení, šedého zákalu a problémov spôsobených fyzickou záťažou.

Stručné zhrnutie

Antioxidanty pomáhajú telu bojovať s ničivými účinkami voľných radikálov (známe aj ako kyslík reaktívne látky). Voľné radikály sú nestabilné látky odvodené od kyslíka a organizmus ich tvorí neustále a za každých okolností. Ich tvorba sa zvýšuje počas zápalov, pri stimulácii imunitného systému a pri vystavení organizmu toxínom.

Úloha v tele

Antioxidanty chránia bunkové membrány a jadro proti voľným radikálom, ktoré ich bombardujú bez priameho prieniku.

Telo má veľkú schopnosť brániť sa týmto útokom pomocou enzymatických systémov (superoxid dismutáza, glutation peroxidáza a kataláza), endogénnych a dietetických antioxidačných látok. Porušenie týchto prirodzených obranných mechanizmov vedie k oxidačnému stresu.

Prirodzené zdroje

Antioxidanty sa nachádzajú v rôznych druhoch zeleniny a ovocia (citrón, pomaranč, melón, paradajka, hrozno), obilninách, v zelenom čaji a červenom víne. Najpoužívanejšie antioxidanty sú vitamín E, vitamín C, karotény, taurín a polyfenoly.

Karotenoidy

Napríklad: beta karotén (alebo provitamín A), lykopen, luteín a zeaxantín

Karotenoidy sú skupina pigmentov žltej až oranžovej farby s antioxidačným účinkom.

Stručné zhrnutie

Mačky sú mäsožravce, takže ich zdravie závisí od pravidelného príjmu živočíšnych živín. Naproti psom, mačky nepremieňajú beta karotén z rastlinných zdrojov na vitamín A.

Úloha v tele

Karotenoidy sú prirodzené antioxidanty, ktoré stimulujú imunitný systém. U sučiek beta karotén podporuje syntézu progesterónu a estrogénu, hormónov ovplyvňujúcich psychické zmeny počas hárania a počas prípravy maternice na možnú graviditu. Cez tieto hormóny beta karotén v potrave poskytuje vhodné prostredie pre vývoj a rast embrya. Existuje synergia medzi rôznymi karotenoidnými pigmentmi: luteín umožňuje regeneráciu zeaxantínu, ktorý regeneruje beta karotén, a ten regeneruje lykopen.

Prirodzené zdroje

Karotenoidy sa bežne nachádzajú v ovocí a zelenine, napríklad v mrkve (beta karotén), paradajkách (lykopen), pomarančoch, nechtíku, tekvici a v kukuričnom gluténe (luteín a zeaxantín).

Polyfenoly

Polyfenoly tvoria skupinu hlavných antioxidantov, ktoré ochraňujú bunkové membrány a DNA, čím preventívne pôsobia proti vzniku mutácií zapríčiňujúcich rakovinu.

Stručné zhrnutie

Niektoré epidemiologické štúdie u ľudí preukázali kladnú koreláciu medzi pravidelnou primeranou konzumáciou červeného vína, koncentrovaného zdroja polyfenolov, a nižším výskytom kardiovaskulárnych ochorení (napríklad arterosklerózy). Tento jav je dnes známy aj ako francúzsky paradox. Psy a mačky sú na druhej strane veľmi zriedkavo postihované arterosklerózou a v krvi majú nižší obsah LDL cholesterolu (lipoproteíny s nízkou hustotou) než ľudia.

Úloha v tele

Hlavným pozitívom polyfenolov je ich vplyv na voľné radikály. Limitujú nepriaznivé účinky oxidačného stresu. Zaradenie polyfenolov zo zeleného čaju do potravy zlepšuje ústnu hygienu. Niektoré zložky brzdia rast baktérií zubného povlaku zapríčiňujúceho ochorenia periodontu, častého problému starnúcich zvierat. Priaznivý účinok flavonolov, špeciálnej kategórie polyfenolov, bol tiež pozorovaný pri obličkových a srdcových ochoreniach. Stimulujú tvorbu oxidu dusného, ktorý uvoľňuje vlákna hladkej svaloviny krvných ciev. Denné podávanie flavonolov má za následok zníženie krvného tlaku.

Prirodzené zdroje

Existuje viac než 8000 známych typov polyfenolov a nachádzajú sa vo všetkých rastlinných surovinách. Sú súčasťou pigmentácie (taníny), rastu, reprodukcie a odolnosti rastlín voči chorobám. Hrozno, zelený čaj a kakao sú rastliny s najvyšším obsahom flavonolov.

Glukozamín

Táto živina sa odporúča na prevenciu a liečbu osteoartritických problémov u psov veľkých plemien, psov v záťaži a starnúcich psov a mačiek. Čím skôr sa živina začne pridávať do potravy, tým vyššia je šanca, že sa zabráni rozvoju nevratných degeneratívnych zmien na chrupavkách.

Stručné zhrnutie

Glukozamín vstupuje do tela ako zložka glykozaminoglykánov (GAG), základných komponentov kĺbových chrupaviek.

Úloha v tele

Glukozamín je jednou z hlavných látok ovplyvňujúcich fungovanie kĺbových chrupaviek a prispieva k ich elasticite. Jeho hlavný účinok spočíva v stimulácii tvorby novej chrupavky. Spolupôsobí v dokonalej súhre s chondroitínom, ktorý brzdí deštrukciu starej chrupavky. Glukozamín má mierne protizápalové účinky. Podávanie glukozamínu tiež účinne pôsobí proti intersticiálnej cystitíde mačiek. Sliznica mechúra je pokrytá ochrannou vrstvou glykozaminoglykánov.

Prirodzené zdroje

Nachádza sa v chrupavke viacerých zvierat. Môže byť jednoducho extrahovaný zo schránky niektorých kôrovcov (krevety), ktorá je bohatá na chitín.

Chondroitín

Táto živina sa odporúča na prevenciu a liečbu osteoartritických problémov u psov veľkých plemien, psov v záťaži a starnúcich psov a mačiek. Čím skôr sa živina začne pridávať do potravy, tým vyššia je šanca, že sa zabráni rozvoju nevratných degeneratívnych zmien na chrupavkách.

Stručné zhrnutie

Chondroitín sulfát je uhľohydrát, ktorý vstupuje do tela ako zložka glykozaminoglykánov (GAG), ktoré sú základnými komponentmi kĺbových chrupaviek. Glykozaminoglykány sú sulfátové deriváty s vysokou molekulovou hmotnosťou, ktoré kontrolujú retenčnú kapacitu vody proteoglykánov. V štruktúre chrupavky prispievajú glykozaminoglykány k výžive chrupavky.

Úloha v tele

Chondroitín je jedným z hlavných glykozaminoglykánov, ktoré sú nenahraditeľné v štruktúre chrupaviek. Prispieva k elasticite a absorpcii nárazov v kĺboch. Jeho hlavný účinok je brzdenie účinku enzýmov, ktoré spôsobujú trvalú deštrukciu chrupavky. Spolupôsobí v dokonalej súhre s glukozamínom, ktorý podporuje tvorbu novej chrupavky.

Prirodzené zdroje

Chondroitín môže byť extrahovaný z chrupavky rôznych druhov zvierat. Patria sem ryby, mušle, ošípané a sliepky.

GLM

Green-lipped Mussel – slávka pyskatá

Extrakt zo slávky pyskatej (GLM) má zaujímavé vlastnosti vhodné na prevenciu a liečbu osteoartrózy. Viacero štúdii preukazuje pri jeho podávaní u psích pacientov zmenšenie bolestivosti a zlepšenie pohyblivosti kĺbov. GLM pomáha tlmiť zápal, zachováva integritu chrupavky a bojuje proti oxidačným léziám.

Stručné zhrnutie

Čerstvé, surové mušle sú tradičným pokrmom domorodcov žijúcich na pobreží Nového Zélandu. Výskyt osteoartrózy je u týchto obyvateľov oproti domorodcom žijúcim vo vnútrozemí podstatne nižší. To viedlo k uskutočneniu viacero štúdií zaoberajúcich sa týmto fenoménom. Protizápalové vlastnosti tejto mušle boli čoskoro odhalené.

Úloha v tele

Mušle žijúce na pobreží Nového Zélandu prosperujú vďaka neustále sa obnovujúcim zdrojom morských živín naplavovaných prúdmi. Mušle pracujú ako filter morskej vody s tendenciou uchovávať esenciálne živiny. Výsledkom je, že GLM obsahujú veľký počet potenciálne aktívnych látok bojujúcich proti zápalu kĺbov: omega 3 mastné kyseliny, chondroitín, glutamín, vitamíny E a C a stopové prvky (zinok, meď, mangán).

Prirodzené zdroje

Prášok z GLM je extrakt z tela mušle Perna canaliculus, novozélandskej slávky pyskatej. Na uchovanie terapeutických kvalít mušle, je počas extrakcie potrebná veľká dávka opatrnosti.

Ovocné kyseliny

Extrakty z Garcinia Cambodgia sú využívané u ľudí na brzdenie tvorby tukov.

Stručné zhrnutie

Aktívne zložky sú hydrocitráty (alfa hydroxy kyseliny), bežne známe ako „ovocné kyseliny“.

Úloha v tele

Očakávané prospešné účinky sú: zabraňovanie tvorbe tukov v pečeni a zníženie príjmu energie. Mechanizmy účinku stále nie sú presne potvrdené.

Prirodzené zdroje

Alfa hydroxy kyseliny (AHA) sa nachádzajú v koncentrovanej forme v plodoch niektorých rastlín, ako je napríklad Garcinia Cambodgia, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie.

Aloe vera

Aloe vera má viacero vlastností, ktoré spoločne veľmi pozitívne vplývajú na zdravie kože. Aktivuje syntézu kolagénu, čo je veľmi vhodné pri lokálnej aplikácii na hojace sa rany a popáleniny. Aloe vera tiež pôsobí protizápalovo, stimuluje imunitný systém (prevencia lokálnej infekcie) a bojuje proti voľným radikálom.

Stručné zhrnutie

Terapeutické účinky aloe vera sa využívali už v starovekom Egypte v roku 1500 p.n.l. na liečbu popálenín, infekcií a kožných parazitóz. Po latinsky aloe znamená rastlina a vera znamená pravda.

Úloha v tele

Aloe vera podporuje hojenie pri lokálnej aplikácii, alebo pri podaní cez ústa. Tieto vlastnosti existujú pravdepodobne vďaka synergickému pôsobeniu špecifických polysacharidov, napríklad acemannanu, vysokej koncentrácii aminokyselín, vitamínov E a C, zinku a esenciálnych mastných kyselín.

Prirodzené zdroje

Aloe vera je extrakt z rastlín druhu Aloe (Liliacea), ktoré sa prirodzene vyskytujú v Afrike a Mexiku. Najúčinnejší extrakt sa získava z listov.

Kurkumín

Kurkumín je jednou z látok obsiahnutých v kurkume, alebo jej extrakte. Má známe priaznivé účinky na kožu a kožné lézie. Jeho iné priaznivé účinky sú: ochranný účinok na pečeň, antiamyloidný účinok, ktorý môže ochrániť ľudí pred arterosklerózou. Najnovšie laboratórne výsledky naznačujú tiež jeho protinádorové vlastnosti.

Stručné zhrnutie

Farba kurkumínu je svetlá žlto-oranžová a používa sa v potravinárskom priemysle ako farbivo (napríklad v horčici).

Úloha v tele

Kurkumín pôsobí na proces hojenia viacerými cestami.

 • Má antioxidačné a protizápalové vlastnosti
 • Ovplyvňuje proces hojenia.
 • Reguluje imunitné reakcie, zvlášť atopické a alergické stavy.
 • Pôsobí antibakteriálne.

Prirodzené zdroje

Kurkumín je extrakt z kurkumy (Curcuma longa).

Probiotiká

Probiotiká sú živé organizmy podávané cez ústa. Majú priaznivý účinok na rovnováhu črevnej flóry, ktorá pomáha predchádzať a liečiť tráviace problémy zvierat. Pravidelná konzumácia probiotík môže mať dokonca priaznivý dopad na celkové zdravie, zvlášť na imunitu.

Stručné zhrnutie

Viac než 90 % z celkového počtu buniek tela tvoria baktérie tráviaceho traktu. Hrubé črevo môže obsahovať až 10 12 baktérií na gram!

Úloha v tele

Probiotiká sú „prospešné“ baktérie, ktoré sú schopné po požití osídliť črevo na úkor potenciálne choroboplodných baktérií. U ľudí sa z rovnakého dôvodu odporúča je pravidelná konzumácia kyslých mliečnych produktov (napríklad jogurt).

Špeciálny kmeň laktobacilov (Lactobacillus acidophilus) môže urýchliť rekonvalescenciu psov a mačiek, ktoré trpeli klinickou enteritídou spôsobenou baktériami.

Prirodzené zdroje

V Európe sú dnes povolené dva kmene probiotík ako prídavky kompletných krmív pre psov a mačky: Lactobacillus acidophilus a Enterococcus faecium.

 • facebook
 • youtube
 • instagram